« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Almanya’nın çılgın Türkler’i

Almanya Beko Basketbol Ligi’nin ilk dokuz haftası geride kalırken, Murat Didin ve Tolga Öngören’in çalıştırdığı Frankfurt ve Ludwigsburg ligin zirvesine yerleşti.

Bülent VEZNİKLİ / STUTTGART
SON GÜNCELLEME

ALMANYA Beko Basketbol Ligi’nde bu sene adeta Türk rüzgarı esiyor. Ligin ilk dokuz haftası geride kalırken Murat Didin’in çalıştırdığı Frankfurt Skyliners dokuz maçta 15 puanla lider durumda yer alırken, Tolga Öngören’in antrenörlüğünü yaptığı Ludwigsburg sekiz maçta 14 puanla beşinciliğe yerleşti. Didin’li Frankfurt hafta sonu derbide Artland Dragons ile deplasmanda karşılaşırken, Ludwigsburg evinde 2 haftadır kazanan Ulm’u ağırlayacak.
Ard arda gelen başarılı sonuçların ardından Alman basını şimdi “Lig finalini iki Türk antrenör oynar mı?” sorusunu soruyor. Didin daha önce 2004-05 sezonunda Frankfurt’la, ilk sezonunda final oynayıp kaybetmişti. Ludwigsburg’un başına getirilen Öngören, kötü başladığı sezonda takımı toparladı ve üst üste beş maçı kazanmasını bildi.
Didin ‘Baba’, Öngören ‘Efsane’
Alman basketbol severeler ve oyuncular Didin’e “Baba” derken, basın takımını yönetmesi nedeniyle “Tilki antrenör” diyor. Şampiyonluk yolunda Frankfurt’un en önemli artısının antrenörü olduğu görüşünde birleşiliyor. Geçtiğimiz 1.5 yılıı Tübingen’de geçiren Öngören bu şehirde “Efsane’’ olarak anılıyor. Tübingen taraftarları ve yerli basın, oynattığı basketbol ile takıma bir ruh ve stil verdiğini söylüyorlar. Bu yüzden Tübingen’de Öngören’in sözleşmesinin uzatılmaması taraftarları çileden çıkardı. Ludwigsburg ise “Ligi tanıyan, Avrupa tecrübesi olan iyi  antrenör” diyerek Öngören’i takıman başına getirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz