Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya Muhlis Arı'yı sınır dışı ediyor

  BERLİN (A.A)
  18 Ağustos 2006 - 15:31Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 15:32

  Alman kamuoyunda Mehmet olarak tanınan 22 yaşındaki Muhlis Arı hakkında verilen sınır dışı kararının kesinleştiği bildirildi.

  Bavyera İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Münih Şehir İdaresinin Arı hakkında verdiği sınır dışı kararının hukuki olarak değiştirilmesinin mümkün olmadığı bildirildi.

  Bakanlık kendisi hakkında verilen bir hapis cezasını yatmamak için bu yılın başında Türkiye'ye giden Arı'nın Almanya'ya dönmesi halinde üç yıla kadar hapis ya da para cezasına çarptrılabileceğini açıkladı. Münih Şehir İdaresinin Türkiye'de bulunan Arı'ya temmuz ayında sınır dışı kararını gönderdiği ve Arı'nın bu karara bir ay içinde itiraz etmemesi üzerine kararın kesinlik kazandığı ifade edildi.

  Arı, temmuz ayı başında Münih Gençlik Mahkemesi tarafından ebeveynlerine karşı şiddet kullandığı ve ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle 18 ay hapis cezasına çarptırılmış, kararın temyiz imkanı olmaması üzerine Türkiye'ye gitmişti.
  Muhlis Arı daha 14 yaşındayken 60'ın üzerinde suç işlemiş, ancak yaşı küçük olduğu için hapse konulamamıştı. 1998 yılında Türkiye'ye sınır dışı edilen Arı, Federal İdare Mahkemesinin kararıyla 2002 yılında tekrar Almanya'ya dönmüştü. Arı olayı, uluslarararı kamuoyunda da ilgi uyandırmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı