Almanya Kuzey Irak'a yine asker gönderdi

Ahmet YILDIRIM – DORTMUND / DHA
19.09.2014 - 10:20 | Son Güncelleme:

Irak Şam İslam Devleti IŞİD’e karşı savaşması için Peşmerge güçlerine silah yardımı kararı alan Almanya, göndereceği silahların kullanımı konusunda Kürt birliklerini eğitmek üzere Kuzey Irak’a 7 asker daha gönderdi.

Rendsburg yakınlarındaki Hohn’da bulunan NATO Üssü’nden bu sabah (Cuma) Erbil’e hareket eden Alman askerleri, önümüzdeki hafta gönderilmesi planlanan tabanca, makineli tüfek ve bazuka gibi kullanımı kolay Alman silahlarını Peşmerge birliklerine anlatacak. Ekipte özel eğitimli 6 paraşütçü ve bir sağlıkçı asker bulunuyor.

SAYI 40'I BULDU
Bugün hareket edenlerle birlikte, Peşmerge birliklerini eğitmek üzere Kuzey Irak’ta bulunan Alman askerlerinin sayısı 40’ı buldu. Irak’a giden Alman askerleri ağırlıklı olarak, Saarland yakınlarındaki Lebach’da bulunan 261’nci Paraşütçü Taburu ile Menzig’de bulunan 262’nci Hava Destek Taburu’ndan gönderildi.

TANKSAVAR, TÜFEK, TABANCA, EL BOMBASI...
Bavyera’nın Hammelburg kentinde bulunan Piyade Okulu’nda ise Peşmerge güçlerine önümüzdeki günlerde Milan tipi tanksavar füzelerinin kullanımı konusunda eğitim verilecek.
Hükümetin aldığı silah yardımı kararı, Almanya Parlamentosu tarafından 1 Eylül’de gerçekleştirilen özel oturumda da kabul edilmişti. Almanya, Iraklı Kürtlere 30 Milan tipi tanksavar sistemi, 500 tanksavar füzesi, G3 ve G36 tipi 8 bin tüfek, tabanca, el bombası ve bunlara ait milyonlarca mermi ile birlikte anti- tank silahları (Bazuka) ve çok sayıda aracın yanı sıra 50 milyon Euro da insani yardım kararı almıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı