Gündem Haberleri

  Almanya Kaplan'ı iade edecek

  Hürriyet Haber
  08.12.2001 - 10:27 | Son Güncelleme:

  11 Eylül saldırılarının ardından teröre karşı sert önlemleri gündemine alan Almanya'nın 'Kara ses'in oğlu Metin Kaplan'ı iade edebileceği bildirildi. Federal Meclis`te gelecek hafta gündeme gelmesi beklenen 2. güvenlik paketinin kabul edilmesi halinde, halen cezaevinde olan Metin Kaplan iade edilecek.

  Terörist eylemlerle ilgili araştırma yapan Federal Suç Dairesi de (BKA), terörizmle mücadele konusuna yoğunlaşmış bulunuyor. Anadolu Ajansı'na açıklama yapan bir BKA yetkilisi, ``Kaplan`ın nihayet Türkiye`ye iade edileceğine inandığını`` belirtti.

  Köln belediyesinin, kendisini sınırdışı etme kararı üzerine Kaplan`ın erken bir tarihte serbest bırakılma hakkını kullanmadığına dikkati çeken yetkili, Kaplan olayının üzerine gidilmesinde 11 Eylül saldırılarının etkili olduğunu ifade etti.

  DERNEKLERE SIKI DENETİM

  Yetkili, Almanya`da kayıtlı derneklerin faaliyetlerinin eyalet yönetimlerince sıkı denetim altında olduğunu belirtti.

  BKA yetkilileri, geçen ay Türkiye`den de katılımın olduğu geniş bir uzmanlar konferansı düzenleyerek, alınacak önlemleri tartıştıklarını, gerekli kararları siyasi makamların vereceğini kaydetti.

  Adının açıklanmasını istemeyen diğer bir BKA yetkilisi, terör örgütü PKK`nın faaliyetlerinden söz ederken, örgütün önde gelenlerinin izlendiğini, son zamanlarda 100`ü aşkın kişinin 2 yıl ile ömür boyu hapis arasında değişen cezalara çarptırıldıklarını hatırlatarak, bu konudaki çalışmalarını başarı olarak değerlendirdi.

  İçişleri Bakanlığı`nda görevli bir kişi de, 2. güvenlik paketinin kabulünden sonra sınırdışı olaylarının gündeme gelebileceğine dikkati çekerek, Dernek Yasası`nda yapılacak değişiklikle terör eğilimli bütün kuruluşların daha sıkı denetleneceğini, teröristlerin ülkeye girişinin zorlaşacağını belirtti.

  Almanya`da alınan önlemleri değerlendiren Alman 1. televizyon kanalının radyo bölümü Müdürü Harald Weiss, 11 Eylül`den sonra iç güvenlik konusunun çok daha ciddiye alındığını, koalisyon hükümetinin bu konuyu bireysel hakların önüne koyduğunu, muhafazakarların öngördükleri önlemlerden daha sert önlemler üzerinde çalıştığını söyledi.

  28 BİN TARAFTAR GÖZLEM ALTINDA

  Türkiye`de de bir süre görev yapan Weiss, Kaplan`ın 3 bin, Milli Görüş örgütünün ise 28 bin taraftarının gözlem altında olduğunu, muhalefet partilerinin, zan altında olan herkesin, iktidarın ise sadece suçlu bulunanların sınırdışı edilmesi konusunu tartıştığını kaydetti.

  Weiss, 2. güvenlik paketinin bireysel hakları kısıtlamasından kaygı duyarken, polisle gizli servis arasında işbirliğinin öngörüldüğünü hatırlattı.

  Gizli servis soruşturmalarının kamuoyuna açık olmadığına dikkati çeken Weiss, hukuk devleti açısından kısıtlayıcı önlemlerin söz konusu olabileceğini belirtti.

  Weiss, Kaplan olayının ciddiye alınmasının olumlu bir gelişme olduğunu, Köln ve çevresinde neler olduğunun anlaşıldığını kaydetti.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı