Almanya ile Türkiye arasında 'ajan' krizi

CİHAN
24.01.2015 - 11:52 | Son Güncelleme:

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan “ajan krizi” iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Alman Federal Savcılığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu’nu MİT adına Almanya’da ajanlık faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle 17 Aralık tarihinden itibaren tutuklu bulunduruyor. Gergerlioğlu’nun Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı olmasının ve tutuklanmadan önce de Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bağlı olarak çalışmasının “meseleyi zorlaştırdığı” ifade edildi.

MESELE ZOR ÇÜNKÜ...

Ajanlık konusunu irdeleyen Spiegel dergisi, aralarında Gergerlioğlu’nun da bulunduğu ikisi Türk vatandaşı ve biri Türk kökenli Alman vatandaşı olan üç kişinin halen tutuklu bulunduğunu belirterek, “Mesele zor, çünkü suçlananlardan biri şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanıydı” tespitini dile getirdi. Gazeteci Hasnain Kazım tarafından kaleme alınan haberde, “Gergerlioğlu en son şimdiki Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bağlı bir komisyonda çalışıyordu. Bu komisyon devletin tasarruf mevduatını yönetiyordu ve televizyon ve radyo kanalları ile gazetelerinin alımı ve satımı çalışmalarıyla dikkat çekmişti. Ayrıca, Gergerlioğlu devlete bağlı Halk Bankası’nın da yönetim kurulu üyesiydi” ifadeleri kullanıldı.

Gergerlioğlu’nun zengin olduğunun altının çizildiği haberde, “Öz geçmişini tanıttığı kişisel web sitesine artık ulaşılamıyor.” bilgisine de yer verildi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMİYOR

Almanya’nın, Gergerlioğlu’na yönelttiği suçlamanın “MİT adına çalışmak, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları hakkında bilgi ve Türk vatandaşları tarafından kurulan kuruluşların strüktürleri hakkında da malumat toplamak ve bunları MİT’e aktarmak” olduğunun kaydedildiği haberde, Türkiye’nin ise ilgili suçlamaları kabul etmediği hatırlatıldı. Türk hükümetinin buna rağmen tutuklu bulunanlar için iki avukat ve bir de tercüman tuttuğu belirtildi.

İDDİALAR ÇOK AĞIR

Alman güvenlik birimlerine dayandırılarak tutuklu bulunan kişilerle ilgili “çok ağır” iddiaların olduğu ve “yoksa bu şekilde bir yol izlenmeyeceğinin” ifade edildiği haberde, elde somut delillerin bulunduğu belirtildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı