Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya ile türban krizinde yeni perde

  Turan YILMAZ/ANKARA
  21.09.2012 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, ülkedeki radikal hareketlerle mücadele amacıyla hazırlandığı afişlerinde türbanlı kadın resimlerinin yer alması nedeniyle Türkiye’nin sert tepki verdiği kampanyasını erteledi.

  Erteleme kararı Türk hükümetini tatmin etmedi. Kampanyanın tümüyle durdurulmasını isteyen Ankara, bu konuda sonuç alıncaya kadar girişimlerini sürdürecek.

  İŞTE O SKANDAL AFİŞLER

  Gazete ilanları ve billboard'lar üzerinden başlatılacak bu kampanyaya en sert tepkiyi, yurtdışındaki Türklerden de sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ vermişti.

  Almanya ile türban krizinde yeni perde ALMANYA İLE TÜRBAN KRİZİ

  Bozdağ, kampanya hazırlıklarının sürdüğü günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel’e şu çağrıda bulunmuştu:

  “Sayın Merkel’e sünnet yasağında gösterdiği sağduyulu yaklaşımı kendi İçişleri Bakanının ortaya koyduğu aymazlık, hukuksuzluk ve keyfilik karşısında da ortaya koymaya davet ediyorum. Umarım bu kampanyanın başlatılmasına izin vermez. Almanya’yı bu konuda bir kez daha duyarlı olmaya ve kampanyanın başlatılmasını engellemeye davet ediyorum. Sayın Merkel, eğer sünnet yasağında ortaya koyduğu tutumu koyarsa bir mesafe alma imkanı olabilir. Sayın Merkel’in olumlu bir adım atacağına olan inancımı da muhafaza ediyorum.”

  Bozdağ, Almanya İçişleri Bakanlığı’nın bu kampanyayı hazırlamak üzere oluşturduğu Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi’ndeki Müslüman derneklerine de çekilmeleri çağrısı yapmıştı. Bozdağ’ın bu çağrısı üzerine Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, İslam Kültür Merkezleri Birliği, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi ile Almanya Bosna İslam Cemaati, İnisiyatif’ten ayrılmıştı.

  BERLİN EYALETİ BAŞKANI KAMPANYANIN İPTALİNİ İSTEDİ

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı