Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya, hakaret yasasını kaldırdı

  BERLİN
  02.06.2017 - 10:55 | Son Güncelleme:

  Almanya’da ‘Majestelerine hakaret’ suçu tarihe karıştı. Federal Meclis, yabancı devlet adamlarına hakareti düzenleyen Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesini oy birliğiyle kaldırdı.

  YASA, Alman komedyen Jan Böhmermann’ın geçen yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı hedef alan hakaret şiiriyle gündeme geldi. 1871 yılına kadar geri giden imparatorluk döneminden kalma bu yasanın kaldırılması tartışması başladı. Tartışmaların ardından Angela Merkel hükümeti cezayı kaldırmayı öngören bir yasa tasarısı hazırladı. Bakanlar Kurulundan geçen tasarıyı perşembe gecesi Federal Meclis de oy birliğiyle onayladı.

  BİR YILA DÜŞÜRÜLDÜ

  Yabancı devlet adamlarına hakaret suç olarak kalacak, ancak normal vatandaşa hakaretten farklı muamele görmeyecek. ‘Majestelerine hakaret’ suçunu düzenleyen 103’üncü madde 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyordu. Normal vatandaşa hakaret suçunu düzenleyen 185’inci madde ise 1 yıla kadar hapis cezası içeriyor. Mainz Savcılığı Böhmermann hakkında 103’üncü maddeden açılan soruşturmaya takipsizlik kararı vermişti.

  Etiketler: ALMANYA
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı