Dünya Haberleri

  Almanya ‘hakaret şiiri’ni tartışıyor

  Celal ÖZCAN
  13.04.2016 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine hakaret edilen şiirden dolayı Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında Mainz Savcılığına suç duyurusunda bulunması, Almanya’da ateşli tartışmalara yol açtı. Sanatçılar, medya bilimcileri ve politikacılar, “Sanat özgürlüğünün sınırları var mı, varsa nerede biter?” sorusuna cevap arıyor. Genel görüş, Böhmermann’ın şiirinin seviyesiz olduğu, ancak bunun sanat özgürlüğü kapsamına girdiği yönünde.

  Tartışmalara yazar Feridun Zaimoğlu, Yunanistan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis ve Alman komedyenler katıldı.

  Zaimoğlu, “Burada söz konusu olan mizah ve bilinçli hiciv. Kalitesi önemli değil. Önemli olan düşünce özgürlüğü. Alman politikacılar da bu tarz alayları kaldırmalı” dedi.
  Almanya ‘hakaret şiiri’ni tartışıyor
  MAHKEMEYE BIRAKIN


  AP İçişleri Komisyonu Başkanı CDU’lu Ansgar Heveling, Jan Böhmermann olayının mahkemelerin işi olduğunu ve yargıya bırakılması gerektiğini söyledi.

  “Bizim ceza yasamızda yabancı devlet temsilcileri ve organlarına hakaret, suç teşkil ediyor. Bir cezai kovuşturma olabileceğini düzenliyor. Bunu yargıya bırakmak lazım” yorumunu yaptı.

  MERKEL’İ ELEŞTİRDİ

  ZDF'de Heute Show kabare programını sunan Oliver Welke, Başbakan Merkel'i eleştirdi. Komedyen Welke, Merkel'in Başbakan Davutoğlu ile telefon görüşmesinde Böhmermann'ın şiirini “bilinçli yaralayıcı” olarak nitelemesinin davaya yol açtığını savundu

  Almanya Başbakanı Merkelden Erdoğan şiiri ile ilgili açıklamaAlmanya Başbakanı Merkel'den 'Erdoğan şiiri' ile ilgili açıklama
  Alman komedyen Jan Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren şiiriyle ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel'den açıklama geldi.

  ŞİİR ÇOK KÖTÜYDÜ

  Medya bilimcisi Bernd Graebler, “Böhmermann mizahtan anlamıyor. Alaylı şiir çok kötüydü ve seviyenin altındaydı. ZDF kanalı bu şiiri yayınlamamalıydı” dedi.

  Türkiye resmen şikâyetçiTürkiye resmen şikâyetçi

  VARUFAKİS DE KATILDI

  Tartışmalara eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis de katıldı. Varufakis, Twitter hesabında Avrupa'nın Yunanistan krizindeki tavrını eleştirirken, hakaret şiirini yazan Böhmermann'ı savundu ve “Avrupa önce ruhunu kaybetti. Şimdi de mizahı kaybediyor” dedi. 

  Savcılık soruşturma başlattıSavcılık soruşturma başlattı

  PROGRAMI İPTAL ETTİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı hakaret içerikli şiirinden dolayı kamuoyunun birinci gündemine oturan Alman komedyen Jan Böhmermann gelecek programını iptal etti.

  Böhmermann kamu televizyonu ZDF kanalında yarın yayınlanacak ‘Neo Magazin Royale’ programını yapmayacak. Böhmermann, ‘kamuoyundan gelen yoğun baskı’ gerekçesiyle programını iptal ettiğini bildirdi. ZDF kanalı da haberi doğruladı. 

   

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı