Gündem Haberleri

  Almanya Guantanamo'nun kapatılmasını istedi

  A.A.
  26.08.2006 - 19:05 | Son Güncelleme:

  Murat Kurnaz'ın serbest bırakılmasından sonra Almanya'da, ABD'nin Kuba'daki Guantanamo üssünün kapatılmasına yönelik talepler arttı.

  Federal Hükümetin İnsan Hakları Sorumlusu Günter Nooke, “En iyisi burasının bir an önce kapatılması olurdu. Daha sonra tutsaklara ne yapılacağı düşünülebilir” dedi.
  Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi, Guantanamo'nun demokrasi ve hukuk devleti için bir leke olduğunu belirterek, “Başbakanı, Guantanamo'nun kapatılması için AB ülkeleri ile birlikte girişim oluşturmaya çağırıyorum” dedi.
  Alman Hür Demokrat Parti'nin (FDP) ise Murat Kurnaz'ın avukatı Bernhard Docke'in, ABD'nin Kurnaz'ı serbest bırakmak istediği halde eski hükümetin bunu istemediği yönündeki iddialarını, Federal Mecliste Federal Alman İstihbarat Teşkilatı Araştırma Komisyonu'na taşıyacağı bildirildi.
  Öte yandan, Bremen Barış Formu isimli kuruluş, Kurnaz'a Almanya'da süresiz oturma izni verilmesini ve Bremen Savcılığı'nın Kurnaz hakkında başlattığı soruşturmanın durdurulmasını talep etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı