Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya göçmen arıyor

  Hürriyet Haber
  20.07.2001 - 01:35 | Son Güncelleme:

  Türkiye Araştırmalar Merkezi Direktörü Faruk Şen, Almanya'nın ve diğer AB ülkelerinin önümüzdeki süreçte yeniden göçmen almaya başlayacaklarını bildirdi. Şen, " Alınacak göçmenler öncelikle AB'ye aday diğer 12 ülke arasından temin edilecek" dedi. Şen, bu nedenle, Türkiye'nin bir an önce Ankara Anlaşması ve Ortaklık Konseyi kararlarında vurgulanan Serbest Dolaşım hakkını talep etmesini istedi.

  Federal Alman İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen Göç Komisyonu'nun hazırladığı Göç Raporu'na göre, Almanya'nın bugünkü aktif endüstriyel yaşamı sürdürebilmesi için 500 bin göçmene ihtiyacı var. Türkiye Araştırmalar Merkezi Direktörü Faruk Şen, düzenlediği basın toplantısında Avrupa Birliği'nde ve Almanya'da artan göçmen ihtiyacı ve göç tartışmalarını değerlendirdi.Şen, Almanya'da varolan yabancı düşmanılığı nedeniyle 50 bin göçmen alınmasının tavsiye edildiğini bildirdi. Bu 50 bin kişilik göçmen kotasının 2002 yılı başına kadar kesinleşeceğini dile getiren Şen, "Göçmenlerin 20 bini oturma süresi sınırlaması olmadan, 20 bini ihtiyaç duyulan branşlarda geçici 5 yıllık süre için, 10 binine kaşılık gelen 16-21 yaş grubundakiler ise Almanya'nın ihtiyaç duyduğu alanlarda vasıflı işçilik için eğitim görecekler" dedi. Şen, 2002 yılında Almanya'da gerçekleşecek seçimlerin ardından 500 bin kişilik göçmene kapıların açılacağını kaydetti. Diğer AB ülkelerinde de yaşlı nüfus oranındaki hızlı artışa bağlı olarak dışardan göçmen Dolaşım Hakkını sistematik bir şekilde tekrar AB'nin gündemine getirilmelidir" dedi.

   Şen, AB'ne ülkeler bazında bakıldığındaİspanya başta olmak üzere Yunanistan'a kadar bütün AB ülkelerinin yeni göçmen kabul etmeye başladıklarına dikkat çekti. Şen, yalnız İspanya'nın şu anki göçmen ihtiyacının 1 milyon 200 bin kişiye vardığını vurguladı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı