« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Almanya Futbol Federasyonu'nun 2006 açıklaması kafaları karıştırdı

Der Spiegel Dergisi'nin geçtiğimiz hafta ortaya attığı, 2006 yılında Almanya'da düzenlenen Dünya Kupası için Asyalı delegelere 6.7 milyon Euro rüşvet verildiği iddialarına cevap veren Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolfgang Niersbach açıklamalarıyla iddiaları aydınlatmaktan daha çok kafa karıştırdı. Öte yandan iddiaları ortaya atan Der Spiegel'e konuşan DFB eski başkanı Theo Zwanziger de 2006 Dünya Kupası adaylığı süreci için 'siyah kasa' oluşturulduğunu kabul ederken yeni başkan Niersbach'ı da sert sözlerle eleştirdi: 2005'ten beri gelişmeleri biliyordu. Gördüğüm kadarıyla Niersbach yalan söylüyor!

FRANKFURT CİHAN
SON GÜNCELLEME

DFB'nin Frankfurt merkezinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Niersbach, “Dünya Kupası bize yasal yollarla verildi. Kara kasamız yoktu ve kimseyi de satın almadık” ifadelerini kullandı.

Niersbach, DFB tarafından Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) hesabına yatırılan 6,7 milyon Euro’nun FIFA Başkanı Blatter ile Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Franz Beckenbauer arasında yapılan ikili görüşmede, FIFA’dan alınacak 170 milyon Euro’yu garantilemek için ödendiğini ileri sürdü.

Almanya Futbol Federasyonunun 2006 açıklaması kafaları karıştırdı
Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolfgang Niersbach 

Niersbach, ödenen paranın kayıtlara geçmeme sebebi olarak ise FIFA bünyesindeki kültür programını gösterdi. Ancak kısa süre geçmeden FIFA, ‘kurumun standart süreç ve kurallarıyla hiçbir şekilde uyuşmuyor’ açıklaması ile Niersbach'ın açıklamalarını reddetti.

ORGANİZE KOMİTESİ'NİN O DÖNEMDE PARASI YOKTU
6.7 milyon Euro'nun, Adidas’ın eski CEO'su Robert Loius-Dreyfus tarafından ödendiğini de doğrulayan Nierscbach, bunu Dünya Kupası Organize Komitesi'nin o dönemde parasının olmamasıyla açıkladı.

İlk olarak Beckenbauer'un bu parayı vermek istediğini ancak avukatının böyle bir adımı önermediğini anlatan Niersbach, neden bankalardan borç alınmadığı yönündeki soruya ise "Bilmiyorum. Hatırlamıyorum" şeklinde cevap verdi.

FIFA skandalına Almanya da karıştıFIFA skandalına Almanya da karıştı!


6,7 milyon Euro’luk ödemeden kendisinin geçtiğimiz haziran ayında haberdar olduğunu da belirten Niersbach, DFB bünyesinde araştırma yaptırdığını ancak bu parayla ilgili yönetimden kimsenin bilgi sahibi olmadığını da söyledi. Birçok soruya tam cevap veremeyen Niersbach, iddiaların ortaya çıkmasıyla DFB'nın kafa karıştıran tepkisinden dolayı da özür diledi.

DFB ESKİ BAŞKANI ZWANZİGER: SİYAH KASA VARDI
DFB eski Başkanı Theo Zwanziger ise konu hakkında Der Spiegel'e verdiği demeçte, 2006 Dünya Kupası adaylığı süreci için 'siyah kasa' oluşturulduğunu kabul etti. DFB'nin şimdiki Başkanı Niersbach'ı da sert bir dille eleştiren Zwanziger, "Ayrıca bugünkü DFB başkanının, iddia ettiği gibi 'siyah kasa’dan bir kaç hafta önce haberdar olmadı, 2005'ten beri biliyordu. Gördüğüm kadarıyla Niersbach yalan söylüyor" şeklinde tepki gösterdi.

Almanya Futbol Federasyonunun 2006 açıklaması kafaları karıştırdı
DFB eski Başkanı Theo Zwanziger 

Zwanziger, DFB'de başkanlık yaptığı dönemde 6,7 milyon Euro değerindeki ödemenin yapılmasına izin vererek kendisini cezalı duruma düşürüp düşürmediğini kontrol ettirdiğini de söyledi.

Zwanziger, Dreyfus'tan alınan paraların 1996 ile 2011 yılları arasında FIFA İcra Komitesi Üyesi olan Katar'lı Muhammed Bin Hammam'a gittiğini de 2006 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi'nde Beckenbauer'in yardımcılığını yapan Başkan Yardımcısı Hörst R. Schmidt'ten telefon aracılığıyla öğrendiğini de açıkladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler