Gündem Haberleri

  Almanya Federel Meclis Başkanı İstanbul'da

  İstanbul
  22.04.2004 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Almanya Federal Meclis Başkanı Wolfgang Thierse, Vatikan'ın İstanbul Temsilcisi Georges Marovitch, Türkiye Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Louis Pelatre ve Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret etti.

  Thierse, beraberinde Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Reiner Möckelmann ile saat 09.15'te Dolapdere'deki Vatikan Büyükelçiliği İstanbul Temsilciliği'ne geldi. Burada Marovitch ile bir süre görüşen Thierse, şeref defterini de imzaladı.
    
  Daha sonra yürüyerek yakındaki Türkiye Latin Katolik Cemaati Temsilciliği'ne geçen Thierse, cemaatin ruhani lideri Pelatre ile biraraya geldi.
    
  Basına kapalı görüşmenin ardından Thierse ve beraberindekiler, Fener Rum Patrikhanesi'ne hareket ettiler.
    
  Patrikhanenin bulunduğu mahalleyi de kısa bir süre gezen grup, daha sonra Fener Rum Patrikhanesi'ne girdi.
    
  Burada Patrik Bartholomeos ile bir süre görüşen Almanya Federal Meclis başkanı Thierse, daha sonra Patrikhane Katedrali Aya Yorgos Kilisesi'ni gezdi.
    
  Kilisede mum yakan ve dua eden Thierse'ye, Patrikhane yetkilisi Yoakim tarafından kilise hakkında bilgi verildi. Thierse, ''kilisede tabut içinde muhafaza edilen 3 azizenin naaşlarının herhangi bir müdahalede bulunulmamasına karşın mumyalama işlemi yapılmış gibi bozulmadan durduğunu ve bunun Tanrı'nın bir mucizesi sayıldığını'' anlatan Yoakim'i ilgiyle dinledi.
    
  Ziyaretlerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlamayan Wolfgang Thierse, Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na döndü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı