Almanya: En kolay iş bizde yapılır

Hürriyet Haber
09.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’de temaslarda bulunan İnvest in Germany (Almanya’da yatırım) kurumu yetkilileri, Türk iş dünyası ile biraraya geldi. Invest İn Germany Başkanı Gerhart Mayer, Türk yatırımcıların Almanya’ya daha çok gelmelerini istedi.

MUHAFAZAKAR GÖRÜŞ DEĞİŞMELİ:

Alman Konsolosluğu’nun Tarabya’daki residansında gerçekleştirilen yemekte Türk iş dünyasına Almanyadaki yatırım ortamı anlatıldı. Yemeğin ardından bir açıklama yapana TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin iki taraf içinde yararlı olacağını söyledi. Sabancı Türkiye’nin AB’ye entegrasyonu konusunda muhafazakar çevrelerin görüşlerinin değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, AB içinde Fransa ve Hollanda’nın referandumları sonucu ortaya çıkan krizlerin ekonomiyi de etkilediğini ifade etti.

TİCARİ PARTNER ALMANYA:

Sabancı sözlerine şöyle devam etti: ‘Almanya Türkiye için bir ticari partner ve yabancı yatırımcı olarak çok önemlidir. Ancak aynı şekilde Türkiye de, Almanya için önemli bir ülkedir. Geniş bir Türk nüfusunun Almanyada yaşaması iki ülkenin ilişkilerini farklı kılıyor. Bugün Türk girişimciler Alman iş hayatında etkin rol oynuyor. Almanya’daki Türk yatırımcılar hem Türk hem Alman toplumu için iş fırsatları yaratıyor. İki ülke arasında gelecekte siyasi ekonomik ve kültürel alanda önemli işbirliği fırsatları var.’

TÜRK YATIRIMCI BEKLENİYOR:

Türk yatırımcıların Almanya’ya daha çok gelmelerini isteyen Invest In Germany Başkanı Gerhart Mayer de, Almanya’da bürokratik engellerin azaltılması sonucu yatırım yapmanın kolaylaştığını anlatan Mayer, ‘Almanya iş yapma kolaylığı açısından dünyada ilk sıralarda yer alıyor’ dedi. Almanya’nın 82 milyon insanı ile Avrupa Birliği’nin en büyük pazarı ve ekonomisi olduğunu belirten Mayer, üretim yatırım, ve araştırma geliştirmenin önündeki engellerin kaldırılmasına çalıştıklarını söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı