DİYARBAKIR HABERLERİ

Almanya Elçisi Kurz, Mardin'de

AA / Halil İbrahim Sincar,Mehmet Çalık
18.02.2015 - 18:58Son Güncelleme :

- Kurz, "Özellikle silahların patlamaması insanlara daha fazla bir şekilde rahatlık veriyor. Bu gerçekten çok önemli bir şekilde ortaya çıkmış durumda."

AA / Halil İbrahim Sincar,Mehmet Çalık

MARDİN (AA) - Almanya Elçisi Thomas Kurz, çözüm sürecine ilişkin "Özellikle silahların patlamaması insanlara daha fazla bir şekilde rahatlık veriyor. Bu gerçekten çok önemli bir şekilde ortaya çıkmış durumda " dedi.

Kurz , Siyasi İşlerden Sorumlu Baş Katip Wenke Dagyap ve Siyasi Danışmanı Kamuran Kayhan ile birlikte Mardin'de Meydanbaşı Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde Almanya Büyükelçiliği tarafından yapılan Bakır işleme atölyesini ziyaret etti.

Burada Meydanbaşı ÇATOM sorumlusu Leyla Gün ve kurs hocası Çetin Batur'dan 15 kadının eğitim gördüğü atölye hakkında bilgi alan Kurz, kadınların gelir getirici böyle bir işle uğraşmalarını önemsediklerini söyledi.

Türkiye’nin ekonomik gelişmelerinin ne kadar etkin bir şekilde artığını belirgin bir şekilde müşahede etme imkanı bulduklarını aktaran Kurz, "Bu kültürel ve ekonomik kalkınmanın kadının dahil edilmesiyle daha etkin büyük bir potansiyel arz ettiğini de görme fırsatı bulduk." dedi.

- Çözüm süreci

Bölgede çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulunduklarını kaydeden Kurz, bu ziyaretlerde çözüm sürecinin getirdiği olumlu havayı gördüklerini belirtti.

Kurz şunları söyledi:

"Bölgeyi ilk ziyaretim değil ama daha önce de geçtiğimiz zaman zarfında ortamın bir daha sakin olduğunu görüyoruz. Özellikle silahların patlamaması insanlara daha fazla bir şekilde rahatlık veriyor. Bu gerçekten çok önemli bir şekilde ortaya çıkmış durumda. Buradaki bizim gezilerimizin de amaçlarımızdan bir tanesi de bu konuda ki özellikle siyasilerin ve toplumun bakış açısı tespit etmek ve yerinde görmek."

Meydanbaşı ÇATOM sorumlusu Leyla Gün ise atölyede kadınların haziran ayına kadar eğitim göreceğini, kurstan 15 kadının faydalandığını, elde edilen ürünleri satarak buradaki kadınlara gelir sağladıklarını kaydetti.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü de makamında da ziyaret eden Kurz, bölgedeki ziyaretlerini sürdüreceği öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Almanya Elçisi Kurz, Mardin'de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Şubat 2015 tarihinde saat 18 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Almanya Elçisi Kurz, Mardin'de haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:36
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı