Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, yardım sözü verdi

BAĞDAT (AA)
16.08.2014 - 15:16 | Son Güncelleme:

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi, terörle mücadele konusunda Almanaya'dan destek istedi.

Irak'ı ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile başkent Bağdat'ta bir araya gelen İbadi, görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "terör örgütlerine karşı mücadele konusunda Almanya'dan ülkesine destek vermesini" istedi.

Açıklamada ikilinin, Irak'taki siyasi ve güvenlik durumunun yanı sıra ekonomi, yatırım ve sığınmacılara yardım gibi konuları ele aldığı belirtildi.

Uluslararası teröre karşı mücadele yürüten Irak'a, Almanya'nın vereceği yardımın önemini vurgulayan ve Alman hükümetine Irak'ta yatırım yapmaları hususunda şirketlerini desteklemeleri talebinde bulunan İbadi'nin, yatırım, yeniden yapılanma ve terörle mücadele konularında Almanya'nın tecrübelerinden faydalanmaları gerektiğinin altını çizdiği ifade edildi.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier de iki ülke arasında önümüzdeki dönemde daha fazla işbirliği ve yardımlaşmanın sağlanmasını umduğunu belirttiği aktarıldı. Steinmeier'in ülkesinin teröre karşı mücadele konusunda Irak'a verdiği desteğe dikkati çektiği dile getirilirken söz konusu desteğin şekli hakkında ise ayrıntı verilmedi.

Irak ziyareti kapsamında Bağdat'ta Dışişleri Bakanlığına vekalet eden Hüseyin eş-Şehristani ile bir araya gelen Alman Bakan, bu görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Iraklı sığınmacılar için 24 milyon avro para yardımı ayırdığını açıklamıştı.

Steinmeier, dün yaptığı açıklamada, Cumartesi günü IŞİD'e karşı mücadele yürüten Peşmerge güçlerine destek vermek için Irak'ı ziyaret edeceğini açıklamış, Avrupa ülkelerinden de Peşmerge ve Türkmenlerin mücadelesini desteklemek ve ABD'nin hava saldırılarını övmekle yetinmemesini istemişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı