ALMANYA’DAN IŞİD YASAĞI

BERLİN
12 Eylül 2014 - 15:38Son Güncelleme : 12 Eylül 2014 - 15:53

Almanya dün öğlen saat 12’den itibaren terör örgütü IŞİD’in eylem ve çalışmalarını yasakladı. Yasağa sosyal medyadaki propaganda, semboller ve işaretler, bağış toplama da dahil. Yasağa uymayanlar için ağır para ve hapis cezası var.

DÜN ani bir basın toplantısı düzenleyen Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, radikal İslamcı terör örgütü IŞİD’in ülkede çalışma yapmasını yasakladıklarını kamuoyuna açıkladı. Yasak dün saat 12.00’de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yasak, Almanya’da dernek bazında örgütlü olmayan IŞİD’in eylem ve çalışmalarını, gösterilerde IŞİD sembolü taşınmasını ve işaretleri, sosyal medyada propaganda ve örgüte para toplamayı kapsıyor.

Örgüte militan toplamak ise zaten cezaya tabi. Yasağa uymayanlara ağır para ve hapis cezası öngörülüyor.

ENGELLEMELİYİZ

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “Radikalleşmiş İslamcıların cihadı bizim şehirlerimize taşımalarını engellemeliyiz. Bunu sadece güvenlik güçleriyle başarmak zor, burada, anne babalara ve kardeşlere, herkese görev düşüyor. Yasak uluslararası teröre karşı önemli bir adım. Almanya’daki Müslüman cemiyetleri de dahil tüm dünyadaki Müslümanlar terör örgütü IŞİD’e, İslam dininin kötüye kullanılmasına karşı çıkıyor. Almanya’nın kamu güvenliği geri dönen radikal İslamcılarla tehdit altında. Almanya’dan Suriye ve Irak’a gidenlerin sayısı 400 civarında. Bunlardan 40’ı öldü, 100 kadarı geri döndü. Geri dönenlerin bir çoğu pişman. Ama pişman olmayanlar da var. Onlar nefreti ve adam öldürmeyi öğrendi” dedi.

YÜZDE 6 TÜRK

Almanya’dan Suriye ve Irak’a giden radikal İslamcılarla ilgili bir araştırma yayınlandı. Araştırmaya göre Suriye ve Irak’ta bulunan Almanya’dan gitme 400 militanın yüzde 89’u erkek. En yaşlısı 64, en genci 15 yaşında. Üçte biri 21-25 yaşları arasında. Yüzde 60’ı Almanya doğumlu. Yüzde 8’i Suriyeli, yüzde 6’sı Türk kökenli. 378 gidenden 240’ı doğuştan Müslüman, 54’ü sonradan İslam dinini benimsemiş. 233’ü Fas, Türk ve Suriye kökenli Alman vatandaşı.

DÜŞÜK EĞİTİM

Araştırma radikal İslamcıların eğitim düzeyi hakkında da önemli ipuçları veriyor. Alman istihbaratının elindeki bilgilere göre yüzde 6’sı bir okulu bitirmiş. Yüzde 20’si işsiz. Yüzde 12’si gitmeden önce kalifiyesiz düşük işlerde çalışıyordu.

ALMANYA’DAN IŞİD YASAĞI IŞİD Almanya'da yasaklandı

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı