"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Almanya’dan dışarıya doktor göçü başladı

KUZEY Ren Vestfelya’nın Düsseldorf’taki parlamento binası önünde 2000’e yakın doktor, yağmur altında eylem yapıyor.

Üzerlerinde turuncu yağmurluklar ve ellerinde şemsiyeler bulunuyor. Düşük ücretleri protesto etmek amacıyla 10 büyük kentte yapılan ve 10 bine yakın doktorun katıldığı eylemler üç saat sürüyor. Kimse olduğu yeri terk etmiyor.

Almanya nereden nereye geldi?

30-40 yıl önce yüksek ücret nedeniyle bu ülkeye akın eden Türk doktorları, bugün Alman meslektaşlarının ‘Daha çok çalışıp daha az maaş aldıklarını’ duyduklarında akıllarından ‘refah ülkesi’nin nereden nereye geldiğini geçirmişlerdir.

Ağır çalışma koşulları altında, çalışma saatlerinin haftada 60 saate yükseldiğini, buna karşılık ücretlerinin azaldığını düdük çalarak protesto eden klinik doktorları, Batı Avrupa’da en düşük ücreti aldıklarını söylüyorlar. Aşırı iş yükü nedeniyle hastalarına gerekli ilgiyi gösteremediklerinden yakınıyorlar. Almanya’nın sosyal güvenlikte yaşanan ‘ekonomik daralma’ karşısında en çok özel hastane sahiplerine tepki duyulduğu anlaşılıyor gösteride.

Alman doktorlar, bizim doktorların dediği gibi ‘angarya’ çalışmak istemiyorlar.

Eylemin sonunda beyaz önlüklü bir doktorun, parlamento binasına girmesi dikkatimizi çekiyor. Tercüman aracılığıyla ne gibi talepleri olduğunu soruyoruz:

‘Maaşlarımız çok düşük kaldı, mesai saatlerimiz ise arttı. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Birçok doktor, çalışma koşulları ve iyi ücret veren dış ülkelere kaçıyor. İngiltere, Hollanda, İspanya ve Norveç gibi ülkelere gidiliyor. Bu koşullar altında eskisi gibi özenle hizmet veremiyoruz hastalara...’

- Ne kadar ücret alıyorsunuz?

- Yeni bir doktor net 2500 Euro alıyor, daha eskilerin ücretleri 4500 Euro’ya kadar çıkıyor. Doktor göçünün yaşandığı ülkelerde 8-15 bin Euro maaş verilebiliyor.

- Eylemden sonra sizin parlamento binasında ne işiniz var?

- Ben CDU milletvekiliyim. Demokratik hakkımı kullandım, şimdi parlamento çalışmalarına katılacağım.

Alman dostlara göre, orta yaşlı bu doktorun eline 3000-4000 Euro geçebilir. Almanya’da tek maaş alındığı için parlamenter veya doktor maaşından birini tercih ediyor.

- Türkiye’de çalışmak ister misiniz?

- İsterim ama dilinizi bilmiyorum.

Ay başında iktidar koltuğuna oturacak olan CDU, şimdiden emeklilere zam yapmayacağını açıkladığına göre, doktorlara bir şey verilmeyeceği anlaşılıyor. Ama onlar haklarını ‘söke söke’ almakta kararlı. Bizim ‘sağlık köleleri’ni ise kimse dinlemiyor.

Bochumlular, Sezen Aksu’yu bekliyor

RUHR Havzası’nın 25 yıl öncesine kadar önemli bir demir-çelik ve kömür kenti olan Bochum’da ünlü Krupp firmasının dev silah fabrikası bugün ‘Dört Mevsim’ adı altında bir Kültür Merkezi’ne dönüştürülmüş; konser ve operalar için 1500, tiyatro oyunları için de 300 kişilik iki salon yapılmış. 36 milyon Euro harcanan binanın görkemli yeni halini bir düşünün. Son zamanlarda kültürel faaliyetlere ağırlık veren Bochum Belediyesi, 28-30 Ekim tarihleri arasında ‘Melez 2005’ adı altında Türk Kültür Festivali gerçekleştiriyor. Festivalin en önemli etkinliği ise Sezen Aksu’nun konseri. Ankara Devlet Bale Topluluğu yanında çeşitli müzik ve tiyatro grupları da festivale katılıyor. Avrupa konserlerinin ilkini Barcelona’dan sonra Almanya’da verecek olan Aksu’ya ilgi büyük; biletler bir hafta önce bitmiş. Aksu, kendi tarifesinin yarısını almış; bu bakımdan kendisine eşlik edecek olan Mü]de Ar’a da teşekkür borçlular.

AB ilişkilerinin başlamasından sonra, ‘Almanyalı Türklerin’ en çok yaşadığı Ruhr Havzası’nda, Türkiye oldukça gözde...

Bölgenin en seçkin kentlerinden Mülheim an der Ruhr, 2006 yılında Beykoz’la kardeş kent oluyor. İki kent arasındaki ilişkinin, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün bir kültür adamı ve geçmişte İstanbul Belediye Tiyatrosu Yönetmeni olması, Mülheim’in de, Almanya’nın tek uluslararası tiyatrosunu barındırması etken olmuş.

Türkiye’ye ilgi bu kadarla sınırlı değil. Almanya’nın 6. büyük kenti olan Essen’in uluslararası fuar yönetimi, Türkiye’de bir temsilcilik açmış. Daha çok Türk firmasının Essen’deki fuar programlarına katılması amaçlanıyor. Essen’de yılda 47 fuar gerçekleştiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, KOM adlı şirketin organizasyonuyla 22-26 Mart 2006’da Turizm Fuarı’nın açılışını yapacak. 2010 yılında Avrupa’nın kültür başkenti olacak Essen, İstanbul’a büyük ilgi gösteriyor. Ancak İstanbul’a Almanya’dan yılda 290 bin turist geliyor. Buna karşılık Barcelona’ya giden Alman sayısı 12 milyonu buluyor. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Almanya’ya bir çıkarma yapması öneriliyor, buradaki Türkler tarafından...

GÜNÜN SÖZÜ

‘Ben istiyorum’ cümlesi, kişinin iradeli olduğunu gösterir.

(Thomas Navarro)

Kara leke

İLK kez bir Türkiye Cumhuriyeti üniversitesi mensubu olmakla iftihar ettim. Her yerde olduğu gibi toplumun beyni olan üniversitede de suç isnadı yapılabilir. Önemli olan buna nasıl bakıldığıdır. Olumsuz bir olaya üzülüp üniversitenin yarasını sarmaya yardımcı olmak mı yoksa fırsat bu fırsattır deyip üniversiteyi yıkmaya yeltenmek mi? Geçtiğimiz hafta üniversitemiz bu ikinci eğilimdekilere hadlerini bildirmiştir. Tebrikler... Buna, nedeni ne olursa olsun, katılmayanlar, kara bir lekeyi tarih boyunca isimleri üzerinde taşıyacaklardır.             Prof. Celal ŞENGÖR

SP Kongresi bugün

SP İstanbul İl Kongresi, Abdi İpekçi Spor Salonunda bugün 10.00’da başlıyor.

Recai Kutan’ın katılacağı kongrede, il başkanı Osman Yumakoğulları tek aday. Daha önce kongreye katılacağı belirtilen Necmettin Erbakan’ın, eşinin rahatsızlığı nedeniyle üyelere canlı yayınla bir mesaj göndereceği bildiriliyor.

Biliyor musunuz

HABER-SEN Genel Başkanı Esin Yelekçi’nin, ‘TRT programlarına kurum dışından katkı sunacaklara ödenecek ücretler için Yönetim Kurulu’nca belirlenen ücret tarifesi varken, dini içerikli programların sunucuları ve konukları için özel bir tarife yaratıldığını’ söylediğini... Uluslararası Akdeniz Kıyı Ağı Konferansı’nın 24 Ekim’deKuşadası’nda yapılacağını...

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin İstanbul Metropolitan Kentsel Tasarım Müdürü Ayhan Güzelyurt ve Büyükşehir Koruma Müdürü İsmail Özbek’in görevden alındığını; Özbek’in yerine Etiler Polis Okulu’nun emekli olan müdürü Mehmet Çöncüoğlu’nun getirildiğini...

MESAJ PANOSU

 FETHİYE ve çevresinde ikamet etme hakkı elde eden İngiliz, Alman vb. milletlere mensup konut sahipleri, konutlarını kendi ülkelerinden gelen vatandaşlarına kiralıyorlar. Bu konutları satın alırken noter satışında düşük bedel gösterdiklerini hatırlatmamın bir faydası olur mu?

Ya da beş kuruş vergi ödemeden emlakçılık yaptıklarını... Buralara yerleşen yabancı uyruklular vergisiz kazanç elde ediyorlar ve haksız rekabete yol açıyorlar. Bu işe biri dur desin.

Göksel GÖKAY-MUĞLA

 KALEİÇİ Pazarı, geçen ağustosta tinerciler tarafından yakıldı. İki ay geçti hálá onarım yapılmadı. Kış kapıda, yağmur yağmaya başladı. Pazarın çatısını uyduruk bir brandayla kapatmak zorunda kaldık. Denizli Belediyesi şikáyetlerimizi ciddiye almıyor.

Kaleiçi Pazarı esnafı-DENİZLİ 

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ‘AB Çerçeve Belgesi ve Ermeni Sorunu’ konulu panelde konuşuyor; Kadıköy Eysan Otel’de, saat 14.00’de.

Almanya’dan dışarıya doktor göçü başladı’e emek verenler

(Yeni ilavelerle...)

CUMHURİYET Gazetesi’nin 82 yıl sonra tarihi ‘Pembe Konak’tan Şişli’ye taşınması nedeniyle ‘Cağaloğlu öksüz kaldı’ (16.10.2005) yazımızda gazetenin geçirdiği son 40 yılını anlatırken, bazı büyüklerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın isimlerinden söz ettik. ‘Hatırlayabildiğimiz kadarıyla’ dememize karşın aynı odalarda, masalarda omuz omuza çalıştığımız dostlarımızdan ‘Beni nasıl unutursun?’ sitemleri aldık.

Cumhuriyet’te yetişip emek verenlerden her biri dün ve bugün medyada ve çeşitli iş kollarında çalışıp da, o gün yer nedeniyle yazamadığımız (yine hatırladığımız kadarıyla) isimler o kadar çok ki...

SON 45 YILDA YOLLARI CUMHURİYET'TEN GEÇEN İSİMLER

(Cumhuriyet'te şu anda çalışanlar dahil değildir)

Yaşar Kemal, Altan Öymen, Fikret Otyam, Ertuğrul Özkök, Mehmet Yaşin, Ayşe Sözeri Cemal, Umur Talu, Enis Berberoğlu, Necati Doğru, Tayfun Devecioğlu, Yener Süsoy, Reha Öz, Necdet Doğan, Ümit Gürtuna, Müfit Alaçalı, Fatma Karaali, Ayşegül Dora, Güman Birincioğlu, Ergin Konuksever, Leyla Umar, Doğan Katırcıoğlu, Aykut Sağanak, İhsan Onur, Sadettin Ateş, Tuncer Benokan, Abdullah Gelgeç, Orhan Karaveli, Bülent Bilgiç, Halil Özer, Gürcan Bilgiç, Vedat Yenerer, Tarık Ersoy, Fatih Güllapoğlu, Şenay Kalkan, Cengiz Turan, Murat Köprü, Yurdagül Erkoca, Nihal Aydoğan, Anna Turay, Lale Filoğlu, Deniz İncediken, Erhan Çayhan, Ara Güler, Şahin Alpay, Dinç Tayanç, Reha Erus, Atilla Dorsay, Tuncay Özkan, Hüseyin Avuç, Serdar Akinan, Turgut Güngör, Muhittin Sirer, Mert Ali Başarır, İdris Akyüz, Mehmet Tezkan, Nihat Bük, Mustafa Sağlamer, Fikret Eser, Ceyda Tufan, Havva Can, Kerem Ilgaz, Sanlı Ergin, Asena Özkan, Tayfun Gönüllü, Doğan Akın, Gülçin Çaylıgil, Turhan Gürkan, Uygar Gürkan, Hülya Karadeniz, Şevki Adalı, Fikret Ekinci, Tayfun Talipoğlu, Ayşenur Arslan, Cevher Kantarcı, Celal Uster, Turgay Renklikurt, Cevat Eren, Nurgün Erdinç, Şahin Alpay, Yalçın Çakır, Celal Demirbilek, Bülent Ön, Erol Erkut, Hüseyin Gürer, Naci Yener, Gülcan Bilgiç, Altuğ İstanbulluoğlu, Jülide Gülizar, Hasan Çakalkurt, Yavuz Şimşek, İdris Adil, Fehmi Özgüler, Orhan Önal, Melih Şabanoğlu, Ahmet Arpad, Mehmet Ataberk, Ercan Karakaş, Gülderen Koşar, Kemal Gökhan Gürses, Necdet Şen, Nazan Tacer, Erbil Tuşalp, Dilek Zaptçıoğlu, Tuba Çandar, Haluk Bakır, Kemal Küçük, Halim Bahadır, Ayten Göletli, Nuri Özdeniz, Mehmet Saraç, Uygar Eremektar, Gürsel Göncü, Dost Kip, Aslı Aydıntaşbaş, Esin Sungur, Semih İdiz, Zafer Aknar, Emine Algan, Fikret İlkiz, Evren Değer, Semih İdiz, Serdar Turgut, Halil Nebiler, Ergun Aksoy, Metin Tükenmez, Mehmet Güç, Deniz Teztel, Mustafa Dağıstanlı, Turgut Kazan, Muharrem Aydın, Mürşit Balabanlılar, Fehmi Köfteoğlu, Nihal Ün, Hakan Aygün, Naim Arabacılar, Derviş Akyıldız, Lale Tayla, Burhan Arpad, Zülkani Sirmen, Nilay Karaelmas, Mahmut Şenol, Şenol Konukçu, Turan Yılmaz, Rıza Ezer, Hasan Uysal, Sina Koloğlu, Koray Düzgören, Erdoğan Köseoğlu, Tamer Çerci, Türker Alkan, Selim Yalçıner, Zeki Saral, Ümit Aslanbay, Yasemin Çongar, Kandemir Konduk, Erdoğan Arıpınar, Piyale Madra, Vural Ahı, Bülent Soylan, Ali Tevfik Berber, Süleyman Sarılar, Kerem Alkin, Osman Ataman, Osman Şenkul, İpek Çalışlar, Ülker Pınarbaşı, Remzi Gökdağ, Esat Pala, Yusuf Özkan, Fuat Kozluklu, Suat Kozluklu, Behzat Şahin, Hürriyet Uymaz, Banu Güven, Nurettin Malkoçoğlu, Ali Öz, Nazire Kalkan, Temaşa Dural, Deniz Şahin, Yekhan Demirkuş, Mustafa Kemal, Ayhan Atakol, Kenan Mortan, Ümit Alemdaroğlu, Dursun Gürler, Şaziye Karlıklı, Ercan Turcan, Güner Sungurtekin, Pertev Atasay, Nihat Halıcı, Ahmet Şık, Reşit Aşçıoğlu, Öner Ciravoğlu, Güner Yüreklik, Metin Hakyeri, Mustafa Kemal Çolak, Arzu Çakır, Tamer Kayaş, Handan Şenköken, Mehmet Ceylan, Mehmet Aycan, Oktay Şimşek, Alaattin Bilgi, Göksun Yener, Ertum Öcal, Adalet Can, Serpil Gündüz, Tamer Kayaş, Ruşen Çakır, Ender Erkek, Asiye Uysal, Kadir Can, Ulya Uçer, Mustafa Kutlay, Ragıp Duran, Erhan Key, Cüneyt Koryürek, Sinan Gökçen, Nuran Çakmakcı, Erdal Güven, Faruk Bildirici, Edip Emil Öymen, Yurdakul Fincancı, Haluk Şahin, Demir Özlü, Haluk Özdalga, Nazlı Eray, Nuran Fıratlı, Barış Kudar, Gündüz İmşir, Selçuk Aybatar, Beysun Gökçin, Aykut Poturoğlu, Bülent Kızanlık, Işık Yurtçu, Abdurrahman Yıldırım, Ruhsan Sekmen Tezkan, Nermi Karacabeyli, Stelyo Berberakis, Yonca Özkaya, Engin Karadeniz, Metin Kalkavan, Kürşat Akyol, Kadri Gürsel, Nilgün Uysal, Nazım Güvenç, Erol Toy, Şiar Yalçın, Şükran Kurdakul, Yurtsan Atakan, Güldal Kızıldemir, Azmi Özgür, Uğur Ergan, Metin Gür, Semra Somersan, Kürşat Akyol, İsmail Gülgeç, Ahu Antmen, Ali İhsan Çaltı, Alpay Kabacalı, Bahri Savcı, Bilal Çetin, Burak Eldem, Canan Gedik, Cem Hamuloğlu, Deniz Gökçe, Dikmen Gürün Uçarel, Faruk Beşkisiz, Ferruh Yılmaz, Gencay Şaylan, Günseli Önal, İlber Ortaylı, İlhan Tekeli, İlker Maga, Kıymet Coşkun, Levent Gürses, Necati Aygın, Nedim Gürsel, Sadettin Davran, Semra Çetin, Hilal Çetin, Ülker Göktürk, Mehmet Akif, Mehmet Basutçu, Mehmet Yazıcı, Suat Taşpınar, Ömer Fethi Gürer, Ali Haydar Nergis, Remzi Gökdağ, Kutlu Esendemir, İsmet Demirdöğen, Mustafa İstemi, Barış Bil, Metin Dorbek, İdil Gürsel, Serkan Demirtaş ve Yalçın Bayer.

Kaybettiklerimiz

UĞUR Mumcu, Hıfzı Velded Velidedeoğlu, Muammer Aksoy, Vedat Günyol, Bülent Tanör, Mustafa Ekmekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ergun Balcı, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Toker, Aydın Emeç, Sofu Tuğrul, Engin Karadeniz, Rafet Genç, Soner Girgin, Nihat Türel, Mahmut Tali Öngören, Necla Seyhun, K. Edip Sakarya, Necdet Saraç, Selahattin Giz, Selahattin Güler, Ali Alakuş, Vecdi Altıntaş, Hakkı Erdem, Betül Uncular, Ali Doruk, Vural Saygılı, Yavuz Okayben, İbrahim Köseoğlu, Tulay Divitçioğlu, Taygun Türe, Mücahit Beşer, Barbaros Gençak, Turhan Aytul, Taner Kutlay, Rauf Mutluay, Yener Ölmez, Ayhan Başoğlu, Raif Ertem, Yılmaz Gümüşbaş, Oğuz Şeren, Nevzat Kızılcan, Atilla Özkırımlı, Erhan Akyıldız, İzzet Rıza Yalın (Kıbrıs), Ömer Güner (Trabzon), Çoban Yurtçu (Adana), Rıza Ataktürk (Edirne), Hayri Ünlütürk (Zonguldak), Naim Örü (Tekirdağ), Hakkı Merdivenci (Afyon), Günay Şimşek (İzmir), İlhan Uygun (Sakarya), Nihat Can (Kdz.Ereğli), Nezih İzmiroğulları, Hüsnü Turcan

Yurt muhabirleri

Bülent Ecevit (Antalya), Necati Mumay (Siirt), Cengiz Mumay (Siirt, Diyarbakır ve Adana), Turan-Aynur-Işık Narler (Çanakkale), Ümit Otan (İzmir) Lütfi Yiğenoğlu (Adana), Mehmet Mercan (Diyarbakır, Adana), Semir Yalçın (Adana), Mehmet Yapıcı (Adana), Cemil Ciğerim (Samsun), Salim Sürmeli (Samsun) Faik Bakoğlu (Rize), Ziya Aksoy (Diyarbakır), Yaşar Yıldırım (Elazığ), Cengiz Yıldırım (Sinop), Sabit Horasan (Konya), Mehmet-Mustafa Gültekin (Erzurum), Ahmet Kurt (Kocaeli), Tayfun Ünlü (Bilecik), Seyfi Çelikkaya (Yozgat), Baki Karakol (Kars), Erdal Özcan (Çorlu) Özcan Özgür (Muğla), Nüvit Tokdemir (İzmir), Ender Uslu (Bodrum), Naci İpek (Urfa), Reşat Zorbaş (Gaziantep) Emel Gül (Gaziantep), Yüksel Gördes (Manisa), Basri Atılganer (Bandırma) Özer Öztep (İstanbul, Adana), Recep Bulut (Kayseri), Vahap Şehitoğlu (Mersin), Ali Adalıoğlu (Mersin), Lütfi Karakaş (Edirne), Murat Uygun (Sakarya), Osman Karakaş (Malatya), Nazif Karaçam (Kırklareli), Tahir Mayda (Kırklareli), Zekai Komsuoğlu (Sakarya), Ufuk Tekin (Adana), Yücel Sezer (Kars), Salim Sürmeli (Samsun)

(Not: Listenin ilk bölümü 16.10.2005'te bu köşede yayınlanmıştır.)

X