Almanya’dan çifte atak

Hürriyet Haber
21 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 21 Temmuz 1999 - 00:01

Almanya Dışişleri Bakanı Fischer, bugün Ankara'ya gelirken, Almanya Başbakanı Schröder de ayrı bir jest yaparak 5 ünlü Türk işadamını bugün Bonn'da kabul edecek. Alman makamlarının Türkiye'yle bugün gerçekleştirecekleri temaslar, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan ülkelere yönelik çifte atak olarak nitelendiriliyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara'ya gelirken, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de ayrı bir jest yaparak 5 ünlü Türk işadamını bugün Bonn'da kabul edecek.

Eski Almanya Başkabanı Helmut Kohl döneminde bozulan Türkiye'yle ilişkileri düzeltmekte kararlı bir politika yürüten Başbakan Schröder, Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in Türkiye ziyaretinin başladığı saatlerde Türk iş dünyasının önde gelen 5 işadamını bugün Bonn'da kabul edecek. Başbakanlık binasında gerçekleşecek görüşmeye Türk işadamları Şarık Tara, Rahmi Koç, Bülent Eczacıbaşı ile İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı (İKV) Meral Gezgin ve TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu katılacak.

ALMANYA: HEDEF AB ÜYELİĞİ

Görüşmeyle ilgili olarak Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya'nın hedefinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) adaylığını gerçekleştirmek olduğu kaydedildi. Açıklamada, iki ülke arasındaki güvenin artırılması için gerekli çabanın gösterileceği belirtilirken, görüşmelerden çok olumlu sonuç beklendiği kaydedildi.

Alman Başbakan'ın bu görüşmeyle, Helsinki Zirvesi öncesinde Türkiye'ye tam üyelik persfektifinin kazandırılması konusunda Türk işadamlarıyla uyumlu bir bakış açısı oluşturmak istediği belirtiliyor. Türkiye-Almanya arasında gerçekleştirilecek görüşmeler, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı olan İtalya, Yunanistan ve İsveç gibi ülkelere karşı da çifte atak olarak nitelendiriliyor.

Görüşmelerde son zamanlarda bozulan ilişkiler nedeniyle zemin kaybeden Alman sanayicilerinin Türkiye'deki ihalelerde öncelik almaları konularının ele alınacağı, Alman sanayi ürünlerinin rekabet koşullarını koruması isteklerinin Türk işadamlarına iletilmesi bekleniyor.

AB ADAYLIĞINA DESTEK

Almanya'nın adaylık konusunda Türkiye'yi destekleme çabalarını artıran Schröder hükümeti, bu desteği son olarak Köln Zirvesi'nde hissettirmiş, Türkiye'nin AB adaylığına karşı çıkan ülkelerin ikna edilmesi için çabalarını yoğunlaştırmıştı. Alman hükümeti, Türk-Alman sanayicilerinin mevcut ilişkilerinin geliştirilmesine katkı amacıyla bu ziyaretlere çok önem veriyor.

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'le birlikte Türkiye'ye gelecek olan Alman resmi heyetinde, Yeşiller Partisi'nin Türk kökenli milletvekilleri Tekin Deligöz ile Cem Özdemir'in de yer alacağı öğrenildi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı