Almanya’daki caminin mihrabı Çorum’dan

AA
01 Temmuz 2015 - 10:38Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 10:39

Çorum’da mobilya ustası Gürbüz Tuygun, kayından yaptığı oymalı mihrabı Almanya’nın Hamburg kentindeki bir camiye göndermeye hazırlanıyor.

Yaklaşık 30 yıldır mobilya sektöründe çalışan Tuygun, bir meslektaşının aracılığıyla Hamburg’daki bir cami için mihrap siparişi aldığını söyledi.

Camilere kapı ve pencereler yaptığını anlatan Tuygun, “Bu işte önemli çalışmalar yaptık ancak hiç mihrap siparişi almamıştık. Sonra bu siparişi kabul ettik” dedi.

Yaklaşık 20 gün süren çalışmaların ardından 2 metre eninde, 3 metre boyunda kayından mihrap yaptıklarını belirten Tuygun, “Hamburg’daki bir camiye kurulacak mihrap, ahşaptan ürettiğimiz en seçkin çalışmalar arasında yer alıyor. Almanya’ya gidecek olması bizim için ayrı mutluluk” diye konuştu.

Dört parçadan oluşan mihrabın ana gövdesi bulunduğunu, her iki tarafında da ayrı ayrı modüller olduğunu söyleyen Tuygun, mihrabın üst kısmının da yine özel motiflerle süslü parçayla kapatıldığını ifade etti. Tuygun, boya ve vernik işlemleri süren mihrabın, kara yoluyla gelecek hafta Almanya’ya gönderileceğini ve Kadir Gecesi’nden bir gün önce camide kullanılmaya başlanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler: almanya , avrupa


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı