Almanya’daki 180 milyar Euro’luk tahvil, Yunanistan’ı kurtaracak

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
20 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2009 - 20:51

Yunanistan, iflas noktasına gelirse, Almanya’dan yardım eli uzanacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel Yunanistan’ın vadesi gelen borçlarını ödeyemez duruma gelip yeni krediler bulamaması halinde yardım kararı aldı.

Merkel’i ikna ettiler
Yunan basınında yeralan haberlere göre, Almanya’nın tavır değiştirmesinde 300 milyar Euro borcu olan Yunanistan’ın 180 milyar Euro’luk devlet tahvillerinin Alman yatırımcıların ve bankacıların elinde bulunması yol açtı. Yunanistan’ın iflas edip paralarını kaybetmekten, ayrıca Avrupa Birliği’nde (AB) bir “Lehman Brother’s” krizi patlamasından korkan Alman yatırımcılar yardım eli uzatılması için Merkel’i ikna ettiler.
Almanya buna karşı, Yunanistan’dan “İrlanda modelinden” daha sert tedbirler almasını isteyecek. Tedbirler arasında devlet sektöründe maaşların tamamen dondurulması ve yeni memur alınmaması da bulunuyor. Bu arada, IMF, AB Konseyi ve Avrupa Yatırım Bankası uzmanlarından oluşturulan üçlü heyet Yunan ekonomisini mercek altına aldı. Heyetin ilk tespiti, 2009 bütçe açığının resmi rakamların belirttiği gibi yüzde 12.7 değil, yüzde 14’e ulaştığı oldu.
Emekli, esnaftan zengin
Başbakan Yorgo Papandreu’nun açıkladığı ve 2010 yılında 4 milyar Euro ek vergi toplanması amaçlayan tedbir çerçevesinde yeni vergi yasası için hazırlıklar başladı. Tasarı mart ayında parlamentoda görüşülecek. Tasarıda vergi kaçakçılığına karşı mücadelenin yoğunlaştırılması da amaçlanıyor. Yunanistan’da vergi mükelleflerinin yüzde 94’ü yılda 30 bin Euro’nun altında kazanç gösteriyor. 2008 yılında 200 bin Euro’nun üzerinde kazanç gösterenlerin sayısı ise sadece 3125. Vergi beyannamelerine bakıldığında emekliler (ortalama 12 bin Euro) esnaf ve tüccardan (ortalama 10 bin Euro) ve serbest meslek sahiplerinden (ortalama 9 bin Euro) daha zengin görünüyor.

ABD’nin savunma bütçesi 626 milyar dolar

ABD’nin yeni savunma bütçe 626 milyar dolar olarak belirlendi. ABD Senatosu’nda görüşülmekte olan savunma bütçesinin, 128 milyar doları Irak ve Afganistan’daki operasyonlara tahsis edilecek. Askeri personelin maaşlarının yüzde 3.4 artırılmasını da içeren bütçe tasarısı, Senato’da onaylanmasının ardından, Başkan Barack Obama’nın onayına sunularak yürürlüğe girecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı