GeriBasketbol Almanya’da Türk modası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da Türk modası

Almanya’da Türk modası
refid:12334939 ilişkili resim dosyası

Deutsche Bank Skyliners ile Almanya Basketbol 1. Ligi’nde zirveyi zorlayan Murat Didin ve mütevazı bir takım olan Tübingen’e sınıf atlatan Tolga Öngören, bu ülkenin en gözde antrenörleri arasına girdi. İkili Türk koçlara da Almanya yonulu açtı.

TÜRK basketbolunun yetiştirdiği en yetenekli antrenörler arasında yer alan Murat Didin ve Tolga Öngören, uzun süredir çalıştıkları Almanya’da elde ettikleri başarılarla, bu ülkenin önde gelen çalıştırıcıları arasına girdi.
Almanya Basketbol 1. Ligi’nde mücadele eden Deutsche Bank Skyliners’ın antrenörlüğünü yapan Murat Didin, geçtiğimiz ay kulübüyle 1 yıllık daha sözleşme imzaladı. Frankfurt ekibini ilk olarak 2004-2005 sezonunda çalıştırıp lig ikincisi yapan Didin, daha sonrasında 1 yıllık Beşiktaş macerasının ardından yeniden Almanya’ya dönüp, eski takımının başına geçti. 2006-2007 sezonundan bu yana aralıksız 3 yıldır Deutsche Bank Skyliners’ı çalıştıran Didin, gerek başarıları, gerekse sempatik tavırlarıyla kulübün simgesi haline geldi.
Taraftarlar, kulüpte en sevdikleri isim olan Murat Didin’i “Baba” diye çağırıyor ve öyle tezahürat yapıyor. Frankfurt’taki her maçta adına pankartlar açılan Didin ise, taraftarların ilgisinin kendisini çok mutlu ettiğini belirtiyor. “Kulüp, taraftarlar ve kent beni bağrına bastı. Ben de Deutsche Bank Frankfurt Skyliners’in bir basketbol markası olması için elimden gelen her şeyi yapıyorum” diyen Didin, en çok da Almanların Türklere bakışının değişmesine olumlu katkı yaptığı için sevindiğini söylüyor.
Bizi bırakma Tolga
Murat Didin’den sonra Almanya’ya giden ikinci Türk antrenör olan Tolga Öngören de, 1.5 yılda kendisini kabul ettirmeyi başardı. Almanya’da ilk olarak Walters Tigers Tübingen’i çalıştıran Öngören, düşmesine kesin gözüyle bakılan takımı iki sezondur ligde tutmayı bildi. Öngören, bu başarılarının karşılığında tıpkı Murat Didin gibi taraftarların sevgilisi oldu. Geçtiğimiz sezonun sonlarında Öngören’in takımdan ayrılması gündeme gelince, Tübingenliler tribünlere Türk bayraklı pankart açarak, “Tolga, biz senin arkandayız, Tübingen’de kal” mesajını iletti.
Taraftarların arzusuna rağmen maddi anlaşmazlıklar nedeniyle takımdan ayrılmak zorunda kalan Öngören’i, Almanya 1. Ligi’nden bir başka takım; EnBW Ludwisburg kaptı. Bu kulübün başkanı Alexander Reil, “uluslararası düzeyde başarılı bir antrenör” diye nitelediği Öngören’le geçtiğimiz haziran ayında 2 yıllık sözleşme imzaladı.
Murat Didin ve Tolga Öngören, elde ettikleri bu başarılarla, diğer Türk antrenörlere de Almanya yolunu açtı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle