Gündem Haberleri

  Almanya’da tartışma yaratacak kitap

  BERLİN
  17.09.2012 - 18:20 | Son Güncelleme:

  Almanya'da sünnet tartışmaları, Hz, Muhammed’e hakaret içeren Amerikan yapımı video filmi ve 8 Türk’ün de öldürüldüğü Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) teröristleri tarafından işlenen cinayetler ve güvenlik birimlerin rolü yoğun bir biçimde tartışılırken, Berlin’in Neukölln İlçe Belediye Başkanı Heinz Buschkowsky, yeni bir tartışma yaratacak bir kitap yazdı.

  /images/100/0x0/55ea9901f018fbb8f88a67a0Bir dönem “Çokkültürlülük yattı” söylemi ile çeşitli kesimlerin tepkilerini üzerine çeken Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı Buschkowsky, 21 Eylül’de piyasaya çıkacak “Neukölln Her Yerde” başlıklı kitabında ilçesinde Almanlara karşı bir düşmanlık ve kin beslendiğini ileri sürdü.

  Bild gazetesinin “Çokkültürlülük üzerine acı gerçekler” altında kitapla ilgili başlattığı yazı dizisinde, Buschkowsky’nin, “Asla tüm göçmenleri, tüm Müslümanları veya Hartz IV (sosyal yardım olarak bilinen İşsizlik Parası II ödemeleri) alanları kastetmiyorum” sözlerine de yer verildi.

  Kitabında, “Uyum kadar üzerinde ciddi bir şekilde durulmadığı halde tartışılan bir toplumsal politikayı içeren bir konu tanımıyorum. Tartışmalarda bu kadar ikiyüzlü davranılan ve yalanlar içeren bir konu da tanımıyorum” satırlarına yer verdi.

  ALMAN DÜŞMANLIĞI
  Busckowsky kitabında, ilçesinde Almanlara karşı tam bir düşmanlık beslendiğini de ileri sürdü. Bu konuyla ilgili olarak “Neukölln’de yıllarca Emniyet Müdürlüğü yapan Bay Gaertner bana kısa bir süre önce hizmeti boyunca göçmen kökenli gençlerin başörtülü bir kadının el çantasını çaldıklarına dair bir olaya tanık olmadığını söyledi. Düşmanlık, şiddetin hedefi kin beslenen Almanlaradır” satırlarına yer verdi.

  ALMANLAR BURADA YABANCI
  Buschkowsky’nin kitabında, göçmen kökenlilerin yüzde 41’ini oluşturduğu 315 bin nüfuslu Neukölln’de, insanlara saygı gösterilmediğini ve Almanlara hakaret edildiğini belirtirken, “Bu nedenle insanlar kendi kendilerine ‘Ben neredeyim? Burası benim kentim mi? Burası benim vatanım mı?’ diye soruyorlar” satırları da yer aldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı