Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya’da sel felaketi: 4 ölü

  Hürriyet Haber
  05 Haziran 2013 - 16:36Son Güncelleme : 05 Haziran 2013 - 16:36

  Almanya’nın güney ve doğu bölgelerinde etkili olan ve "yüzyılın felaketi" olarak nitelendirilen selde 4 kişi öldü.

  Sel nedeniyle sular altında kalan yerleşim birimlerinde binlerce kişi tahliye edildi. Birçok kentte afet alarmı verildi. Bavyera eyaletinin Passau kentinden geçen Tuna Nehri’nin su seviyesi son 500 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

  Aşağı Saksonya eyaletinde geçen hafta selin meydana geldiği caddede bisikletinden düşen ve sele kapılan bir kadın boğuldu, Baden-Württemberg eyaletinde de 3 kişi hayatını kaybetti. Deggendorf ve Straubing kentlerinde bugün yaklaşık 6 bin kişi tahliye edildi. Bitterfeld kentinde bir gölün taşma tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle 10 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı öğrenildi.
     
  Su seviyesi 7,37 metreye çıkan Elbe Nehri’nin taşma tehlikesi göstermesi nedeniyle Aşağı Saksonya eyaletinin Riesa kenti sakinleri tahliye edildi. Saksonya-Anhalt eyaletinde de endişeli bekleyiş devam ediyor.
     
  Aşağı Saksonya eyaletinin Çevre Bakanı Stefan Wenzel, çok ciddi durumlara hazır olunması gerektiği uyarısında bulundu. Saksonya-Anhalt eyaletinden geçen Weisse Elster Nehri de Zeitz kenti yakınlarında 6,45 metre ile şimdiye kadar ölçülen en yüksek su seviyesine çıktı.
     
  MERKEL SEL BÖLGELERİNİ ZİYARET ETTİ

  Öte yandan Başbakan Angela Merkel, bugün selden etkilenen Bavyera’da Passau, Thüringen’de Greiz ve Saksonya’da Pirna kentlerini ziyaret etti.
     
  Merkel incelemeleri sırasında hükümetin 100 milyon avro acil yardım yapacağını bildirerek, "Çok şey için paramız var, bu acil durumda insanlara yardım etmek için yollar bulacağız" ifadesini kullandı.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı