Almanya’da kurbana bu yıl ilgi fazla

AA
24.09.2015 - 12:56 | Son Güncelleme:

Almanya’nın Köln kenti yakınlarındaki Brühl kasabasında çiftlik ve mezbaha işleten Birdal Demirbaş, bayramda 500 kurban kesmeyi planladıklarını, şimdiden bu kurbanların tamamına yakının satıldığını söyledi.

Birdal Demirbaş, özellikle büyük şehirlerde yaşayan Türkler başta olmak üzere Müslümanların, Kurban Bayramı’nda çiftliklere yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, kurbanlıklara olan talebi karşılamakta zorlandıklarını ifade etti. Babasının 25 yıl önce kurduğu mezbahada Kurban Bayramı’na dört ay kala çalışmaya başladıklarını dile getiren Demirbaş, “Hayvanların hepsi özellikle kurban için seçiliyor. Sağlıklı olması, kuyruğu, dişi, ayakları her şeyi kesinlikle sağlam olmalı. Ona göre hayvanlarımız seçiliyor. Kurban Bayramı yaklaşınca buraya getiriyoruz, vatandaşlarımız burada kurbanlıklarını ayırıyorlar, damgalanıyor, kurban günü de bayram namazından sonra kesime başlıyoruz” dedi.

VETERİNER KONTROLÜNDEN GEÇİYOR

Birdal Demirbaş, bir kurbanlık için 220-230 Euro’yu gözden çıkarmak gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Kaliteli ve sağlıklı olması şart. Fiyatlar kalıbına, büyüklüğüne göre değişiyor. Hayvanlarımız buraya gelmeden önce veteriner kontrolünden geçiriliyor. Buraya geldikten sonra tekrar veteriner kontrol ediyor ve kesildikten sonra tekrar veteriner kontrolünden geçiriliyor. Yani üç-dört kontrolden geçiyor hayvanlarımız. O yönden vatandaşlarımız rahat olabilirler.”

Kurban bayramında 10’u kasap 10’u ise yardımcı personel olmak üzere 20 kişi çalıştığını söyleyen Birdal Demirbaş, bu yıl sahip oldukları kapasitenin üstünde bir taleple karşılaştıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler: almanya , avrupa


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı