"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Almanya’da kalmak için gitti bir Alman’la evlendi

Merhaba Güzin abla, ben bir genci deliler gibi sevdim.

Ancak durumu hiç iyi değildi. Gecekonduda oturuyordu. Evlenebilmemiz için paraya ihtiyacı vardı. Onu ben her haliyle seviyordum. Parasızlığına bile aldırmıyordum. Ama o bunu sorun yaptı. Para kazanmak için Almanya’ya gitti.

Tabii oraya kaçak olarak gitmişti. Ve Almanya’da kalabilmek, çalışma izni alabilmek için de bir yabancıyla evlenmesi gerekiyordu. Karşı çıktım, ama beni dinlemedi ve evlendi.

Şimdi sürekli arıyor ve beni sevdiğini söylüyor. Dönüp benimle evlenecekmiş ama, evlendiği kadın ondan boşanmak için 1000 Euro istiyormuş. O da bu kadar parayı bulamıyormuş. Bu yüzden de boşanamıyor.

Gideli 2,5 yıl oldu. Bu durumda hiçbir zaman kavuşamayacağız galiba. Oysa birbirimizi çok seviyoruz. Artık olan oldu, ne yapayım, beni çağırırsa yanına gideyim mi?

<ı> RUMUZ: ALMAN EŞ

Sevgili kızım, ben her zaman bu Almanya’ya eşlerini sevdiklerini burada bırakıp, para biriktirmek için çalışmaya gidenleri endişeyle izlemişimdir.

Gerçekten de bizimkiler orada çok büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Köşem aynı zamanda Avrupa baskısında da çıkıyor, Almanya’dan özellikle çok fazla e-mail alıyorum. Bu nedenle orada yaşanan sorunları çok iyi bildiğimi söylemeliyim.

Bir kere orada çok zor koşullarda para biriktirilebiliyor. Bir ömür geçiyor para biriktirmek ve istediklerini elde etmeleri için.

Ayrıca erkeklerimiz gurbette bir garip oluyor, çevredeki serbestliği görünce şaşkına dönüyorlar. Eşlerini, yavuklularını unutuveriyorlar.

Sahte evlilik yapıp da orada kalabilmek isteyenlerin karşısına da böyle birileri çıkabiliyor tabii. Onlar da bu sahte evliliği para uğruna yapıyorlar, bunda şaşılacak bir şey yok!

Ancak kızım, bu genç adamın aslında Almanya’daki hayatından pek memnun olup, seni bir anlamda kandırmadığından emin misin?

Onu ne kadar bekleyebilirsin?

Seni çağırmasını bekliyorsun ama, bence yine de tüm hayatını ona odaklama. Her türlü ihtimali düşünmelisin. Belki de geri dönmeyecektir. Anladığım kadarıyla seni oraya aldırtmak için bir girişimi de yok.

O halde sen de bir süre daha bekleyip, hayatına yeni bir yön vermelisin.

İki aşk arasında kaldım

Güzin abla merhaba, aslında yazsam mı yazmasam mı diye çok karamsarlığa düştüm. Bir genç arkadaşım var. Bana aşık olduğunu bilmiyordum. Sonunda bana açıldı.

Önce tepki vermedim. Ama giderek sürekli beraber vakit geçirmeye başladık, benimle çok ilgileniyor ve gerçekten çok iyi bir genç. Galiba bende de ona karşı bir takım duygular gelişti. Ama işte eski sevgilim beni aradı! Aslında bitmemiş bir ilişkiydi.

Hani ilişkilerde zaman zaman bir ara verilir ya, işte sanki maçtaymışız gibi biz de o arayı kullandık. Ve ben şimdi ikisinin arasında kaldım. Ne yapacağım?

<ı> RUMUZ: AŞKSIZ KAL

Sevgili kızım, burada senin bir kabahatin yok. Bu genç adam sana kendiliğinden tutulmuş. Baksana senin haberin olmadan sana aşık olmuş. Eski sevgilinle ara vermişsiniz. Bu ara neyin nesi kızım, ben de anlamadım!

Bence bir başka maceraya yelken açtı, ama olmadı, şimdi tekrar sana dönüyor. Eski sevgilinle durumunu bir gözden geçir. Onu hala sevip sevmediğini anlamaya çalış. Diğer gencin sana verdiği mutluluğu bir tart. Hangisi ağır basıyorsa, ona karar ver.

Ama asla ikisini birden idare etme hevesine kapılma.

İş yerimdeki genç benimle uğraşıyor

Sevgili ablacığım, ben 20 yaşında bir genç kızım. İş yerimde çalışan bir mesai arkadaşımla ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Bu arkadaş sürekli benimle uğraşıyor. Bana durmadan aşağılayıcı sözler söylüyor. Sebebini ben de anlayabilmiş değilim.

Tutucu bir insan, evli ve bir kızı var. Sürekli sağda solda benimle ilgili kötü sözler sarfediyor. Bir erkek arkadaşım var. Onunla telefonda konuşmamız ya da bana çiçek göndermesi karşısında aşağılayıcı, hatta hakaret sayılabilecek sözler söylüyor. ‘Seni ilgilendirmez, bana karışamazsın’ diyorum ama nafile.

Örneğin, ‘Senin baban baba olsaydı sana telefon almazdı’, ‘Senin baban baba olsaydı, sana gelen çiçeğin hesabını sorardı’ ya da ‘Zaten seni kimse almaz, çarşaf gibi kızsın’ gibi hakaret içeren sözler söylüyor. Patronuma şikayet ediyorum, uyarıyor ama hiç vazgeçmiyor.

Bunalıma girdim, nerede yanlış yaptım, neden aleyhimde konuşuyor diye! Kahroluyorum ağlamaktan. Erkek arkadaşım da bu gencin neden böyle yaptığını anlayamadı.

Savcılığa şikayet etmeyi, hakaret davası açmayı düşündüm. Bu insanla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum. Bana akıl verebilir misin?

<ı> RUMUZ: YARALI GÜL


Sevgili kızım, hiç bu adamın sende gözü olabileceğini düşündün mü? Neden bir insan durup dururken, sırf aynı şirkette çalıştığı için, bir genç kıza bu kadar ağır hakaretler yağdırsın ki?

İş yerinde özel hayatın nedeniyle işleri aksatmadığın, başkalarına engel olmadığın takdirde, yaşamın onu ilgilendirmez. Akraban değil, yakının değil. Elbette onu savcılığa şikayet edebilir, hakaret davası açabilirsin. Bunu hak ediyor! Ancak hakaretlerini duyan ve senin için şahitlik edecek iki arkadaşını bulabilecek misin?
X