Dünya Haberleri

  Almanya’da IŞİD’e desteğe hapis

  Hürriyet Haber
  13.09.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

  ALMANYA İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, dün bir basın toplantısı düzenleyerek Suriye ve Irak’ta ele geçirdikleri bölgede hilafet ilan eden IŞİD’in yeni adıyla İslam Devleti’nin ülkedeki her türlü faaliyetlerini yasakladıklarını açıkladı.

  Dün saat 12.00’de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasak, Almanya’da dernek bazında örgütlü olmayan IŞİD’in eylem ve çalışmalarını, gösterilerde IŞİD sembolü taşınmasını ve işaretleri, sosyal medyada propaganda ve örgüte para toplamayı kapsıyor. Örgüte militan toplamak zaten cezaya tabi. Yasağa uymayanlara ağır para ve hapis cezası öngörülüyor. Maiziere, basın toplantısında 400’ü aşkın Alman’ın IŞİD’e katıldığını, 40’a yakınının çatışmalarda öldüğünü, 100’den fazlasının ise pişman olup ülkeye döndüğünü söyledi.

  CIA: ÖRGÜTE KATILIM ARTTI

  Amerikan gizli servisi CIA Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütü IŞİD’le ilgili yeni bir rapor yayınladı. CIA Sözcüsü Ryan Trapani önceki gün yeni istihbarat değerlendirmelerine göre IŞİD’in Irak ve Suriye’de 20 bin ila 31 bin 500 savaşçıya sahip olabileceğinin tahmin edildiğini, önceki tahminlerinde bu sayının 10 bin olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı