Dünya Haberleri

  Almanya' da 3 eyalette sigara yasağı başlıyor

  A.A-Berlin
  31.07.2007 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Baden-Württemberg ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde genel olarak, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde de kısmen sigara yasağı uygulaması yarın başlıyor.

  Baden-Württemberg ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde yarından itibaren restoran, lokal, hastane, resmi daire ve okullarda sigara içilmesi yasak olacak. Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde ise hastane, resmi daire ve okullarda sigara içilmesi yasaklanıyor.

  Alman hükümetinin uyuşturucuyla mücadele sorumlusu Sabine Baetzing, bu eyaletlerde alınan kararlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Amacımız sigara içenleri dışlamak değil. Sadece pasif şekilde sigara içmek zorunda kalanları korumaya çalışıyoruz” dedi.
  Alman Otel ve Restoranlar Birliği Başkanı Ingrid Hartges ise restoran ve lokal sahiplerinin gelir kaybına uğramalarından endişe duyduklarını belirterek, “Bu yasanın çıkması engellenemeyecekse, en azından bir geçiş süresinin olmasını arzulardık” diye konuştu.

  Almanya'da çok sayıda eyalet, önümüzdeki yıl başından itibaren resmi daire, okul, restoran ve lokallerde sigara yasağı uygulaması başlatmak istiyor. yasağın uygulanma şeklinin bazı eyaletlerde farklı olması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı