Almanya cezaevlerini IŞİD'e göre hazırlıyor

BERLİN
28.12.2014 - 12:36 | Son Güncelleme:

IŞİD'in Peşmerge güçlerine karşı zayiat vermesi üzerine Alman güvenlik güçleri, gelecek aylarda çok sayıda IŞİD militanının ülkeye geri döneceğinin hesabını yapıyor. Bunun için cezaevlerinde yenilikler yapma planları hazırlanılıyor.

ALMANYA, Kanada parlamentosunda girişilen saldırının benzerinin Almanya'da da olabileceği endişesi taşıyor. Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, 2015 yılında çok sayıda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü üyesi teröristin ülkeye geri dönebileceğine dikkat çekerek “Dikkat etmeliyiz ve kendimizi kollamalıyız. Yakın zamanda kanada parlamentosunda girişilen eylemin benzeri burada da olabilir” dedi. Herrmann, Suriye ve Irak'ta savaş eğitimi alan militanların öldürmeye hazır oldukları uyarısında da bulundu.

DAHA FAZLA PARA AYRILMALI

Peşmerge güçlerinin son zamanlarda IŞİD'e karşı başarı kazanması üzerine Alman güvenlik güçleri ile istihbarat birimleri alarma geçti. Güvenlik güçleri ve istihbarat birimleri, Irak ve Suriye'de gerileyen IŞİD militanları arasında bulunan Almanların ülkeye geri döneceği ihtimaliyle tedbir alıyor.

Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach, Almanya'nın güvenliğinin IŞİD militanları nedeniyle tehlikede olduğu uyarısını yinelerken “Geri geleceklerin burada eylem yapabileceklerini göz önünde tutmalıyız” dedi. Bosbach, cezaevlerinde de düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirterek IŞİD'den ayrılacak ve pişman olacak olanları yeniden kazanmak için cezaevlerinde programlar hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bosbach “Ayrıca unutmamalıyız ki radikallerle ilişki kurulacak en önemli yerlerden biri de cezaevleri. Bunun için önlemler alınmalı” dedi.

Öte yandan Hessen İçişleri Bakanı Evca Kühne Hörmann ise önümüzdeki dönemde daha fazla IŞİD militanının hapse atılacağını belirterek, federal hükümetin daha fazla bütçe ayırması gerektiğini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı