Almanya Büyükelçisi Pohl açıkladı: Türkiye son derece güvenilir seyahat ülkesi

DHA
05.12.2014 - 15:46 | Son Güncelleme: 05.12.2014 - 15:48

ALMANYA’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, ABD Ankara Büyükelçiliği’nin vatandaşlarını saldırı istihbaratı nedeniyle Gaziantep gibi Suriye sınırındaki kentlere gitmemeleri yönündeki uyarısını, "Almanya olarak yaptığımız değerlendirmede, vatandaşlarımıza Türkiye’nin son derece güvenilir bir seyahat ülkesi olduğunu sadece çatışma ortamının bulunduğu bölgelere gitmemeleri uyarısını yapıyoruz" dedi.

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere öğle saatlerinde Gaziantep’e gelen Büyükelçi Eberhard Pohl ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Büyükelçi Pohl, ekonomik gücü ve tarihi ve kültürel alanları ile herkesin bildiği ber kent olan Gaziantep’e ilişkin Başkan Şahin’den çeşitli bilgiler aldı.

Ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Büyükelçi Eberhard Pohl, ABD’nin vatandaşlarına saldırı ihtimaline karşı Gaziantep’e ve Suriye sınırındaki kentlere gitmemeleri yönünde yaptığı uyarıyı da değerlendirdi. Kendilerinin vatandaşlarına böyle bir uyarılarının bulunmadığını, aksine Türkiye’yi güvenilir bir seyahat ülkesi olarak gördüklerini vurgulayan Büyükelçi Pohl şöyle dedi:

"Biz Almanya olarak seyahat bilgileri verirken tabi ki burada çok dikkatli şekilde kelimeler seçerek Türkiye’ye gelecek Almanya vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ama bizim Almanya olarak yaptığımız değerlendirme sonucunda Türkiye’nin son derece güvenilir bir seyahat ülkesi olduğunu, tabi ki Alman vatandaşlarına çok meraklı olmamalarını o çatışma ortamının olduğu bölgelere gitmek konusunda da dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Ama özellikle Gaziantep’in güzel müzesini ve diğer önemli yerlerini görmek için Gaziantep’e gelmeleri konusunda herhangi bir uyarımız yok."

ABD’nin vatandaşlarına yaptığı uyarıyı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise, somut bir bulgu olmadığını, bu tip haberlerin negatif algıya yol açarak kent turizmini olumsuz etkilediğini ve kendilerini de rahatsız ettiğini söyledi.

Fatma Şahin, ziyaret anısına Büyükelçi Pohl’e bakır işleme tabak hediye etti. Büyükelçi Pohl’ün yarın sabah Suruç’a giderek IŞİD tehdidi nedeniyle Türkiye’ye gelen Kobanili sığınmacılara yardımda bulunacağı bildirildi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı