Gündem Haberleri

  Almanya 'Barış Gücü' komutasına talip

  Hürriyet Haber
  26.01.2002 - 13:28 | Son Güncelleme:

  Alman Der Spiegel dergisi, Almanya'nın, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) komutasını üstlenmeyi planladığını yazdı. Türkiye'de aynı gücün komutasına daha önceden talip olmuştu.

  Derginin haberinde, İngiltere ve Fransa'nın, birliklerini Nisan ayında Afganistan'dan çekmek istediği, Almanya'nın ise Şubat ayı ortalarına kadar asker sayısını 300'den 1000'e çıkartmayı planladığı belirtildi. 

  Alman Silahlı Kuvvetleri'nin bu plan için belirli şartlar öne sürdüğü kaydedilen haberde, görev süresinin en fazla 6 ay olmasının ve Almanya'dan sonra liderlik rolünü üstlenecek ülkenin şimdiden belirlenmesinin istendiği bildirildi.

  Şartlar arasında, Amerikan birliklerinin, gerektiği takdirde Alman askerlerini koruması ve olası çatışmalarda desteklemesi de bulunuyor.

  Ayrıca Makedonya'da görev yapan birliklerin komutasının da Mart ayı sonunda Almanya'dan İtalya'ya verilmesi ve Bosna-Hersek'te görev yapan Alman askerlerinin bir bölümünün geri çekilmesi isteniyor.

  Afganistan'daki aşiretler arasında meydana gelebilecek olası çatışmalar nedeniyle Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping ile yüksek rütbeli subayların liderlik rolünü bugüne kadar benimsemediklerine işaret edilen haberde, Başbakan Gerhard Schröder'in Washington'a yapacağı ziyaret sırasında Alman hükümetinin bu konudaki kararını ABD Başkanı George W. Bush'a iletmesinin beklendiği kaydedildi.

  Öte yandan, Afganistan'daki Alman birliklerinin komutanı Tuğgeneral Carl Hubertus von Butler, dergiye yaptığı açıklamada, Almanaskerlerinin gelecekte Kabil'in dışında da görev yapabileceklerini söyledi.

  Şimdilik Kabil ve çevresindeki gelişmelerle ilgilendiklerini belirten Alman General, ''Bu bölgede güvenlik sağlandıktan sonra görevalanı diğer bölgeleri de kapsayacak şekilde genişletilebilir'' dedi.

  Alman General, bu konuda Afgan yönetiminden yoğun istek olduğuna işaret ederek, ''Önce Kabil'i kontrol altına almamız lazım. Burada yapılacak çok iş var'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı