Almanya askeri devreye sokuyor

Ali VARLI / BERLİN
16.09.2015 - 16:35 | Son Güncelleme:

Merkel ve eyalet başbakanları başbakanlıkta dört saat süren mülteci zirvesinde yeni kararlar aldı. Mültecilerin organizasyonunda askerler de görevlendirilecek. Federal hükümet eyaletlerin yükünü almak için 40 bin mültecinin barınma maliyetini üsteleniyor.Macaristan’ın sınırını kapatması üzerine mülteciler yönünü Hırvatistan’a çevirdi. Almanya’ya gitmek için mültecilerin yeni güzergahı Hırvatistan, Avusturya, özellikle Macaristan. Slovenya ve İtalya sınırında kontrolleri artırdı.

Almanya mülteci akınına çare bulmak ve gelen mültecilerin barınması ile ülkeye yerleştirilmesine yönelik önlemlerin aldığı zirve tam dört saat sürdü.

Başbakanlık binasında Başbakan Angela Merkel'in başkanlık yaptığı zirveye 16 eyaletin başbakanı katıldı. Zirvede federal ordunun mültecilerin organizasyonunda görev alması kararlaştırıldı.

Almanya askeri devreye sokuyor

40 BİNİ FEDERAL BÜTÇEDEN

Mültecilerin yerleşimi ve ihtiyaçlarının karşılanmasında direkt sorumlu olan eyaletlere federal hükümette destek verecek. 40 bin mültecinin barınma ve diğer ihtiyaçları federal bütçeden karşılanacak. Mültecilerin yerleşim sorunun hızlaca sonuçlanması amacıyla federal hükümet bu kararı aldı. Almanya'da daha önce alınan karar gereği, ülkeye gelen mülteciler 16 eyalete, eyalet bütçeleri ve nüfusu göz önünde tutularak dağılacak.

Zirvede ele alınan bir konu da mülteciler için yeni personelin görevlendirilmesiydi. Yeni personelin görevlendirilmesinin uzun bir süreç alacağı için askerler devreye sokulacak. Askerler mültecilerin kabulü ve eyaletlere dağılımı görevini yapacak.

Almanya askeri devreye sokuyor

MERKEZ MÜNİH'TEN KAYDIRILACAK

Almanya'ya şimdiye kadar gelen göçmenler Münih'te kayıtları yapılıyordu. Merkel ile birlikte 16 eyalet başbakanının katıldığı zirvede, mültecilerin ilk kayıtlarının Münih yerine başka merkezlere kaydırılması da gündeme geldi.

Bu konuyla ilgili resmi açıklama yapılmazken, yeni merkezin Leipzig, Berlin Schönefeld ve Avusturya sınırdaki bir kentte olması planlandığı öğrenildi.

Özellikle Münih'te iki gün sonra başlayacak bira festivali sırasında kentte kaosun yaşanmaması için böyle bir önlem alınmak isteniyor. Zirve sonrasında mülteciler için ayrılacak bütçeyle ilgili bilgi verilmezken, 24 Eylül'de tekrar toplanılması kararlaştırıldı.

YENİ GÜZERGAH HIRVATİSTAN

Öte yandan Macaristan'ın sınırını kapatması üzerine mülteciler yeni güzergah olarak Hırvatistan'a yöneldi. Macaristan ve Avusturya üzerinden Almanya'ya gelen mülteciler, şimdi Hırvatistan güzergahını kullanmaya başladı. Macaristan Sırp sınırı boyunca tel örgü çekmiş, önceki gün de yeni yasal önlemleri uygulamaya koymuştu.

Yeni yasalar, sınırı izinsiz geçenleri gözaltına alma ve üç yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor. Macaristan'daki sıkı önlemler nedeniyle Sırbistan tarafında kalan mülteciler ile Makedonya'dan Sırbistana girmeye devam edenlerin yeni rotası Hırvatistan oldu. Hırvat güvenlik güçleri de Sırp sınırında önlemler almaya başladı. Özellikle sınırdaki güvenlik görevli sayısını artıran Hırvatistan, yığılmaları önlemek için hazırlıklarını da sürdürüyor. Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic dün yaptığı açıklamayla, ülkelerine gelen mültecilerin Avrupa'ya gitmelerine izin vereceklerini söyledi.

Almanya askeri devreye sokuyor

AVUSTURYA KONTROLLERİ ARTIRDI

Almanya'nın ardından dün Avusturya'da geçici olarak sınırlarında kontrolleri başlattı. Gece yarısı başlatılan kontrollerde özellikle, TIR, kamyon, kamyonet ve minibüs gibi araçlar kontrol ediliyor. Mülteci akının yaşandığı Macaristan ve İtalyan sınırlarının yanı sıra Slovenya ile Slovakya sınırlarında da Avusturya polisi kontroller yapıyor. Avusturyalı yetkililer yaptıkları açıklamada ülkelerine gelen hiçbir mülteciyi şimdiye kadar Macaristan'a geri göndermedikleri gibi Almanya'nın da Avusturya'ya mülteciyi geri göndermediğini duyurdu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı