ALMANYA 268 NEONAZİ'NİN PEŞİNDE

Ahmet YILDIRIM - DORTMUND / DHA
10.08.2014 - 17:42 | Son Güncelleme:

Almanya'da çeşitli suçlardan hüküm giymiş ve mahkeme tarafından haklarında yakalama kararı bulunan çok sayıda Neonazi'nin olduğu açıklandı. Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke tarafından verilen soru önergesi üzerine açıklanan rakamlara göre, güvenlik güçleri 268 Neonazi'yi arıyor.

Aranan Neonazilerin suç listesinde adam kaçırma, saldırı ve yaralama, nefret söylemi ve tecavüz suçlarının yanında dolandırıcılık, hırsızlık, alkollü araç kullanma gibi adi suçlar da bulunuyor. Resmi verilere göre, 55 aşırı sağcı şiddet suçu nedeniyle aranıyor. Tutuklama emri bulunan 268 Neonazi, yıllardan beri izlerini kaybettirdiği için mahkeme kararları uygulanamıyor.

Die Zeit Gazetesi'nin haberine göre, NSU terör örgütünün 2011 yılında tesadüfen ortaya çıkartılmasına kadar, tutuklama kararı olmasına rağmen, Neonazilerin yakalanması konusunda özel bir çaba sergilenmedi. NSU örgütünün ortaya çıkarılmasının ardından, aranan Neonazilerin yakalanması hızlanırken, 2013 yılı Ekim ayından bu tarafa listedeki 144 firari yakalansa da aynı süre zarfında 129 Neonazi izini kaybettirmeyi başardı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı