Almanların İslam partisi korkusu

DHA
23 Aralık 2014 - 11:05Son Güncelleme : 23 Aralık 2014 - 11:04

BATI’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGİDA) hareketinin ters tepki yapması endişesi dile getirildi.

Hıristiyan Birlik Partisi (CDU) Federal Parlamento Meclis Grup Başkanı Volker Kauder Alman siyasetinin daha da parçalanmaması gerektiğine dikkati çekerek "Almanya’da bir İslami Parti’nin oluşumuna izin verilmemelidir" dedi. Kauder, Welt gazetesine verdiği demeçte "Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın partisi AKP’nin bir kolunun Almanya’da olması yeteri kadar düşündürücüdür" dedi. Kauder, şöyle devam etti:

"Tüm demokratik güçlerin, halkın tüm kesimlerinin siyasi isteklerini göz önüne alma görevi vardır. Birlik partileri de tabanını yaymalıdır. Partiler içersinde göçmen kökenli yurttaşlara da siyasi bir yer vermek bunların içindedir."

"ALMANYA’DA İSLAMLAŞMA TEHLİKESİ YOKTUR"

PEGİDA gösterilerini değerlendiren Kauder, şöyle konuştu:

"Kültürümüzün İslamlaştırılması tehlikesi yoktur. Ama insanlar, caddelerde selefilerin nasıl Suriye ve Irak’taki savaş için reklam yaptıklarını görmektedirler. Devlet, nefret yayılmaması ve genç insanların teröre yönlendirilmemesi konusunda daha tutarlı bir tavır izlemelidir. Bizim temel değerlerimiz halkın tüm kesimlerince kabul görürse uyum sağlanabilir."

PEGIDA’nın Dresden ve Almanya’nın diğer kentlerinde yaptığı gösterilere katılanlar konusunda toplu bir yargılama yapılmaması konusunda uyaran Kauder, "Bu gösterilere katılanların topluca ’Sağcı çete’ olarak nitelendirmesine karşıyım. Bu insanları yaptıklarıyla değerlendirelim" dedi.

PEGIDA gösterileriyle tüm Alman halkı hakkında genel bir yargıda bulunulamayacağına dikkati çeken CDU’ lu politikacı "Bunlara karşı düzenlenen gösterilerle yabancı düşmanlığına karşı tavır gösterenler de var. Almanlar genelde dünyaya açıktır. Anketler gösteriyor ki bu insanların sadece ekonomik nedenlerle buraya gelip, sosyal sistemden yararlanmaya çalışan ilticacılarla sorunu var" diye ekledi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı