Almanlar yol vergisine karşı

DHA
09.08.2014 - 10:38 | Son Güncelleme:

ALMANLAR yol vergisi istemiyor.Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacağı açıklanan yol vergisine, Almanlar karşı.

Infratest-Dimap tarafından Alman Devlet Televizyonu Birinci Kanalı ARD için yapılan ARD-DeutschlandTrend kamuoyu yoklaması, Almanların yüzde 49’unun Ulaştırma Bakanı Dobrindt’in planlarını istemediğini ortaya koydu.

Son araştırmaya göre, yol vergisini savunanların oranı yüzde 46. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan kamuoyu araştırmalarında yol vergisini onaylayanların oranı yüzde 59 düzeyindeydi.

Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Alman kamuoyundan gelebilecek tepkilerin önüne geçmek için, Alman plakalı araçların vinyet ücretinin araç vergisinden düşüleceğini açıklamıştı. Ancak, bakanın açıklamaları Almanları ikna edememişe benziyor. Zira, araştırmaya katılanların yüzde 62’si, bakanın açıklamasına rağmen, uygulamanın eninde sonunda kendilerine yük getireceğine inanıyor.

Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt ‘in tasarısı, çevre ülkelerden de tepki çekmiş, hem Almanya içinden, hem de dış ülkelerden tasarının AB yasalarına aykırı olduğu eleştirileri getirilmişti.

YILLIK 625 MİLYON EURO GELİR HEDEFLENİYOR

Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacağı açıklanan tasarı, Almanya’dan her yıl transit geçiş yapan170 milyon yabancı araçtan alınacak yol vergisi ile 625 milyon Euro gelir elde etmeyi hedefliyor. Vinyetlerin bir yıl, iki ay ve on gün süreli olması, ücretinin de on gün için10, iki ay için 20, bir yıl içinse 88 Euro olması öngörülüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı