Dünya Haberleri

  Almanlar, Saddam’ın savunma planlarını ABD’ye vermiş

  Hürriyet Haber
  28.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  New York Times gazetesi, Bağdat’taki Alman istihbarat teşkilatı (BND) ajanlarının, Saddam Hüseyin’in başkenti savunma planını elde ederek, işgalden bir ay önce Amerikalılara aktardığını ileri sürdü. Alman Hükümeti Sözcüsü Ulrich Wilhelm, bu haberi hemen yalanladı. O dönemki Gerhard Schröder hükümeti, Irak operasyonuna şiddetle karşı çıkıyordu.

  NY Times’ın, Amerikan ordusunun gizli çalışmalarına dayanarak verdiği habere göre, verilen bu savunma planı, Saddam’ın askerlerini nerede ve nasıl konuşlandıracağı gibi konularda ABD’li komutanlara ışık tuttu. Almanya’nın rolü, ABD Birleşik Kuvvetler Komutanlığı’nın geçen yıl hazırladığı, Irak’ın askeri stratejisiyle ilgili askeri raporunda yer aldı. Raporda, Şubat 2003’te Katar’daki bir Alman istihbarat görevlisinin planın bir kopyasını Amerikan Savunma İstihbarat Ajansı’ndan bir yetkiliye aktardığı belirtildi.

  ALMANYA’DA TEPKİ

  Alman Hür Demokrat Parti’nin (FDP) hukuk uzmanlarından Max Stadler, haber doğruysa, FDP’nin de meclis soruşturması açılması konusunda Yeşiller ve Sol Parti’ye katılabileceği söyledi. Alman hükümeti, BND’nin faaliyetleri hakkında bir rapor yayımlamıştı. 90 sayfalık raporda, 2 Alman ajanının Amerikalılara, Bağdat’taki sivil ve yardım kuruluşlarının yerini bildirdiği, ancak bombalanabilecek hedefler hakkında bilgi vermediği belirtilmişti. Rapora inanmayan ve açıklamaları yeterli görmeyen muhalefet, BND görevlilerinin Irak’taki faaliyetlerinin soruşturulması için komisyon oluşturulmasını istiyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı