Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanlar, e-devlet konusunda şüpheli

  CHA
  30 Temmuz 2015 - 22:30Son Güncelleme : 30 Temmuz 2015 - 22:32

  Almanya’nın e-devlet açılımı, İçişleri Bakanlığı'nda büyük bir bilirkişi heyeti tarafından incelendi. 5 yıldır e-devlet çerçevesinde incelemelerde Almanya’daki vatandaşların sistemden ve imkânlarından yeterince haberdar olmadıkları ortaya çıktı.

  D21 inisiyatifinin yaptığı araştırmayı basına ve davetlilere tanıtan yetkili Robert Wieland, Hükümetin e-devleti hayata geçirme konusunda bir probleminin olmadığını söyledi. “Ancak bu uzun bir süreç gerektiriyor” ifadelerini kullanan Wieland, Hükümetin e-devlet çerçevesinde vatandaşın hizmetine sunduğu bir hizmeti yeterince tanıtıp reklamını yapmadığını söyledi.

  Wieland, Almanya’da yaşayan vatandaşların son yıllarda gün ışığına çıkan NSA dinleme skandallarından sonra e-devlet hizmetlerine karşı daha bir şüpheyle yaklaştığını kaydetti. Wieland, Alman halkının genel anlamda e-devlet hizmetlerinden faydalandığına da dikkat çekti. “Şayet hükümet veya belediyeler e-devlet kapsamında sundukları hizmetleri daha iyi tanıtıp güvenceli olduklarına dair vatandaşları bilinçlendirebilse, e-devlet hizmetinden daha çok vatandaş faydalanacaktır” dedi.

  Hükümete yapması gereken işlemleri tarif ederken Wieland, “E-devlet projesi çok kapsamlı ve uzun yıllar sürecek olan bir proje. Bu kapsamda en önemlisi devlet birimlerinin kendi aralarında iyi bir irtibatının olması. Bu bağlantı sağlanamasa vatandaşa iyi bir e-devlet sunulamayacağının.” altını çizdi.

  Etiketler: almanya , e devlet
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı