Almanlar düzenlenen gecede bir araya geldi

DHA
23.01.2015 - 12:25 | Son Güncelleme:

ALMANYA Federal Cumhuriyeti Muğla Fahri Konsolosluğu’nca Bodrum İlçesi’nde düzenlenen yeni yıl resepsiyonu birçok Alman’ı bir araya getirdi.

Bodrum’da LVZZ Otel’de düzenlenen resepsiyona; Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach, eşi Manuela Gerlach, Almanya Federal Cumhuriyeti Muğla Fahri Konsolosu Av. Gülay Kaman Kaplan ve eşi Nurettin Kaplan, Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Melengeç, Bodrum’da yaşayan çok sayıda Alman katıldı.

Resepsiyona katılanlara seslenen Gerlach, Bodrum’un Almanya için ayrı bir önem taşıdığını belirterek, "Muğla ili ve özellikle Bodrum, Almanya için ayrı bir önem taşıyor. Her yıl yüz binlerce Alman turist buraya geliyor. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin derinleşmesine her biri kendince katkı sağlıyor. Bu işbirliğinde Alman Fahri Konsolosu’nun da görevi çok önemli. Çalışmalarından dolayı Almanya Federal Cumhuriyeti Muğla Fahri Konsolosu Av. Gülay Kaman Kaplan’a hem Dışişleri Bakanı Frank Walter Stainmeier hem de kendi adıma teşekkür ediyorum" dedi.

BERLİN DUVARININ YIKILIŞINI HATIRLATTI

Bu yılın Almanya için özel bir anlam taşıdığını belirten Başkonsolos Gerlach, "25 yıl önce çok sayıda Türk vatandaşıyla birlikte Almanya’daki insanlar duvarın yıkılışını ve iç sınırların kaldırılmasını yaşadı. Doğu ve Batı Almanya’nın yeni ilişkileri üzerine çalıştılar. Yavaş yavaş birbirne ait barışçıl bir devrimin ve özellikle de İkinci Dünya Savaşı galipleriyle zor müzakerelerin sonucunda, 3 Ekim 1990 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti ile Doğu Almanya Cumhuriyeti resmi birleşme sağlamıştır. Bu tarihten itibaren birleşmiş Almanya tüm komşu ülkeleri ile barış içinde yaşıyor. Avrupa ve Avrupa dışında üzerine düşen rolünü oynuyor. Ancak Türkiye ile olan insani ve ailevi bağları başka hiçbir ülke ile mevcut değil. Ülkelerimizin bu yakın dostluğu bu yıl daha da büyür ve gelişir" diye konuştu.

Bodrum’da ya da başka bir turizm bölgesinde yaşayan Alman vatandaşlarının büyük problemlerle karşılaşmadığını belirten Gerlach, "Antalya’da ya da Muğla ilinde Alman vatandaşlarından büyük sorunları içeren sıkıntılar olmuyor. Bizlere yapılan başvurular yok, sorunları olsa o bölgelere yerleşmeyip, yaşamazlardı. Küçük problem olarak, değişen yabancılar yasasından dolayı sorun yaşayabilirler. Bunu da Türkiye’nin öngördüğü hükümlere uyarak aşacaklarına inanıyorum" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı