Gündem Haberleri

  Alman yargıcın tuhaf kararı

  Tuncay YILDIRIM / KÖLN, (dha)
  09.11.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  ‘Türk geleneğinde kan davası hafifletici nedendir’ diyen Alman yargıç, damatlarını öldürmesi için kiralık katil tutan karı-kocaya en hafif cezayı verdi. 2 yıla mahkûm edilen ve cezaları tecil edilen sanıklar serbest bırakıldı.

  Türkiye'de 5 yıl önce trafik kazası süsü vererek kızları Nurgün Aras'ı öldürmekle suçladıkları damatları İlhan Aras'ı kiralık katil tutarak öldürtmeye teşebbüs etmekten Köln Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Iğdırlı Güvercin ve Selahattin Aras çifti ile kiralık katil M.C, iki yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Yargıç Dr. Bruno Terhorst, açıklamasında kan davasını hafifletici neden sayarak Aras çifti ile sadece onları dolandırmayı planladığı anlaşılan M.C.'nin cezalarını daha sonra tecil etti.

  2 ila 11 yıl ceza isteniyordu

  Adam öldürtmeye azmettirmenin cezasının 2 ila 11 yıl arası değiştiğini açıklayan Yargıç Dr. Bruno Terhorst kararına gerekçe olarak, ‘‘Aile, kızlarının ölümünden sorumlu tuttukları kişiyi öldürterek, adaletin yerine gelmesini amaçlamış. Türk geleneklerinde kan davası mevcuttur. Ancak geleneklerde kan davasının bulunması sanık Selahattin ve Güvercin Aras'ın masum olduklarını da göstermez. Bununla birlikte geleneklerin etkisi, çiftin sabıkalarının olmayışı, 30 yıl gibi uzun bir zaman uyum içinde Almanya'da yaşamaları birlikte değerlendirilerek, hafifletici nedenler olarak görülmüştür’’ dedi.

  TÜRKİYE'DE TAM TERSİ

  Kan davası ceza artırma nedeni

  Almanya'da mahkemenin kan davasını Türk örf ve ádeti olduğu gerekçesiyle ceza indirimi saymasına rağmen Türkiye'deki uygulamanın tam aksine olduğu belirlendi. Yargı çevrelerinden alınan bilgiye göre, ‘‘kan davası’’ nedeniyle bir kişinin hasmını öldürmesi Türk Ceza Kanunu'nun 450. maddesindeki ‘‘adam öldürme suçu’’ kapsamında değerlendiriliyor. Kan davasıyla birinin öldürülmesi tahammüden (tasarlayarak) öldürme olarak nitelendiriliyor. Kan davası sanığına ölüm cezası verilebiliyor. Bir Yargıtay yetkilisi, Alman mahkemesinin Türk geleneklerini gerekçe göstererek indirim yapması konusunda ise, ‘‘Suç işlenmesinde gelenek- görenek olmaz. Türk hukuk sistemine göre kan davalarında da, töre cinayetlerinde de ceza artırımı uygulanmaktadır’’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı