Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman vekillerin Türkiye ziyaretine iptal

  Hürriyet Haber
  24 Mayıs 2017 - 07:41Son Güncelleme : 24 Mayıs 2017 - 07:42

  Federal Meclis Başkan Yardımcısı Yeşiller Partisi Milletvekili Claudia Roth başkanlığındaki heyetin 25-28 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’ye yapacağı ziyaret iptal edildi.

  Deutsche Welle'ye konuşan kaynaklar, bu sabah resmi açıklamayla duyurulan ziyaretin iptal edildiğini doğrularken, konu hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçındılar.

  Milletvekillerinin, son anda iptal edilen ziyaret hakkında çarşamba günü Federal Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyecekleri, iptalin nedenlerini açıklayacakları öğrenildi.

  Deutsche Welle'nin haberine göre, Roth başkanlığında farklı siyasi partilerden temsilcilerin Türkiye'ye yapmayı planladıkları ziyaret, iki ülke arasında son aylarda tırmanan gerginlik nedeniyle büyük önem taşıyordu. Yeşiller Partili Meclis Başkan Yardımcısı Roth dışında Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik Partileri'nden (CDU/CSU) milletvekili Prof. Dr. Matthias Zimmer, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'den Niels Annen, Yeşiller Partili Luise Amtsberg'in de yer aldığı heyet, iktidar ve muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, düşünce kuruluşları ve basın temsilcileri ile görüşmelerde bulunmayı planlıyordu.

  ZİYARETİN İPTALİ, GERGİNLİĞİ ARTIRACAK MI?

  Türkiye'yi yakından tanıyan Alman siyasetçilerden oluşan heyetin Ankara programında TBMM'yi ziyaret, tüm parti gruplarının temsilcileriyle buluşmalar, ayrıca Dışişleri Bakanlığı ve AB Bakanlığı ile görüşmeler bulunuyordu. Heyet Ankara'daki resmi temaslarının yanı sıra, İstanbul ve Diyarbakır'a da gitmeyi, referandum sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler, Türkiye'nin AB süreci konularında sivil toplumun görüşlerini dinlemeyi hedefliyordu.

  Almanya-Türkiye ilişkilerinde İncirlik krizinin sürdüğü bir dönemde yaşanan yeni iptalin gerginliği daha da artırması bekleniyor.

  TÜRKİYE-ALMANYA KRİZİ

  Türkiye'nin bir süredir Alman milletvekillerine İncirlik Üssü'nde görev yapan Alman askerlerini ziyaret etme izni vermemesi nedeniyle Berlin-Ankara hattında gergin günlerden geçiliyor. Ankara, İncirlik kararına gerekçe olarak darbe girişiminin ardından Almanya'ya iltica talebinde bulunan bazı askerlerin bu taleplerinin kabul edilmesini gösteriyor.

   

  Etiketler: ALMANYA , Berlin , Türkiye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı