Alman TUI, Gulet'i alıp Türkiye'ye dev adım attı

Hürriyet Haber
08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

AB'ye tam üyelik adaylığının ardından Türk turizmini canlandırmaya ilk somut adımı atıldı. Dünyanın önde gelen tur operatörlerinden Alman TUI, Türk işaramı Cem Kınay'a ait Avusturya merkezli Gulet Tourist'in yüzde 75'ini aldı. TUI böylece, Türkiye'deki Magic Life'ların işletmecisi oldu.

AVRUPA Birliği (AB) adaylığı sonrası, Türkiye'de turizm sektörüne girmek için birbirleriyle yarışan dünya devleri arasında ipi ilk göğüsleyen, dünyanın en büyük tur operatörlerinden Alman TUI oldu.

Geçen yıl toplam 7 milyar 645 milyon Alman Markı ciro yapan TUI, güneydeki ‘‘Magic Life’’ların işletmecisi olan Cem Kınay'a ait Gulet Tourist'in (GTT) yüzde 75'ini satın aldı.

Almanya'nın enerji ve sanayi devi Pressag'a bağlı olan TUI, dünyanın en gezgin nüfusuna sahip Almanya'da turizm pazarının yüzde 27'sine hakim. 1999 yılında 6 milyon 43 bin kişiyi dünyanın çeşitli ülkelerine götüren TUI'nin üst düzey yöneticileri geçen hafta Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile Almanya'da biraraya geldi.

TUI, 2000 ve 2001 yılında ağırlığını Türkiye'ye verecek. Alman devi, Türkiye için özel tanıtım programları yapıp, broşürler basacak.

DEV PROJE

Mumcu ile TUI yöneticilerinin görüşmesinde, geçen dönemlerde Alman firmasının, Adana-İçel arasındaki Karataş mevkiinde kurmak istediği 50 bin villalık dev tatil köyü projesi de gündeme geldi. TUI, dev tatil köyü yakınında havaalanı kurulması ve gümrük kolaylığı dahil birçok alt yapının sağlanması için imkan tanınmasını istedi.

Turizm eski bakanları Bahattin Yücel ve İbrahim Gürdal zamanında da ortaya atılan bu projeye, turizmde yabancı sermayeye teşvik verilmesinden yana Mumcu'nın sıcak baktığı bildirildi.

Mumcu, Almanya'da ayrıca TUI'nin yanısıra Öger Tours, LTU, Neckermann ve Ites kuruluşlarının yöneticileriyle görüştüğü, bu firmaların Türkiye ile ilgili 2000 yılı projelerinin masaya yatırıldığı öğrenildi.

AVUSTURYA'DA EN BÜYÜK

GTT'nin merkezi Avusturya'da olduğu için, geçen hafta aşırı sağcı lider Jörg Haider'in Özgürlükçü Partisi'nin iktidara ortak olması nedeniyle dünya gündemine yerleşen bu ülkede de TUI, en büyük tur operatörü haline geldi.

GTT geçen yıl yaklaşık 200 bin Avusturyalı'yı Türkiye'ye getirirken, TUI'nin bu yıl bu rakamı daha yukarılara çekmeyi hedeflediği bildirildi. GTT'de yüzde 25'lik paya sahip olan Cem Kınay'ın da tur operatörlüğünden daha çok otel işletmeciliğine ağırlık vereceği belirtildi.

Jumbo Tours da Öger Tur'la görüşüyor

İtalyan Fiat ile İspanyol ortaklığı olan Jumbo Tours, Öger Tour'la Türkiye'de ortak otel yatırımı için çalışmalarını sürdürüyor. Ortak yatırımla ilgili önemli adımlar atıldığı bildirildi.

İspanyol Sol Melia, Fransız Accord, Alman Dorint ve Marriot oteller zinciri de aralarında Park otellerin de bulunduğu Türk işletmeleriyle görüşmelerini sürdürüyor. Dorint ile Park otelleri arasında yakınlaşmanın sağlandığı belirtildi.

Bu arada Türkiye'ye en fazla turistin geldiği Almanya'da tanıtım çalışmaları başladı. Öger Tours, 13 ayrı Alman şehrinde 15 bine yakın Alman turizm satış elemanı için tanıtım geceleri düzenledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı