Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alman tenisçiler güç öğreniyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

Münih'te toplanan dörtyüzün üzerindeki tenis adamının en fazla üzerinde durduğu konu, teniste yapılması düşünülen yenilikler oldu. Çoğunluğu oluşturan profesyonel antrenörler, bu konuda kendilerini en fazla ilgilendiren konunun, maçlar esnasında, coachların durumu olduğunu ifade ettiler. Bilindiği gibi, takım maçlarının dışında antrenörler saha içine giremedikleri gibi, oyuncularına taktik verememektedirler.

Alman antrenörlerin bu konuya yaklaşımı oldukça ilginç; Almanya'da onbin tenis kulübü bulunuyor. Bize göre müthiş bir rakam. Tenis Federasyonu'na bağlı antrenör sayısı ise seksen. Ve Alman antrenörler diyorlar ki; ‘‘Bizim tenisçilerimiz güç öğreniyorlar. Tenis okulunda bu spora başlandığı halde, onaltı yaşına geldiği zaman, doğru dürüst servis atmasını bilmeyenler binlerce. Tenis antrenörlerinin saha içinde yer alması ve oyuncuya taktik vermesi, özellikle küçük yaşlarda büyük önem taşıyor. Bu gerçekleşirse bir çok hatanın düzeltilmesi daha kolay mümkün olacaktır.’’

<ı>Tesislerimiz kaliteli

Yine özellikle Almanların üzerinde durduğu bir nokta da, kort zeminleri. Almanlar, sert kış iklimi nedeniyle daha çok kapalı kortlarda ve sentetik halı tipi sahalarda oynuyorlar. Bu bakımdan devamlı antuka (toprak) kortlarda oynayan İspanyolların, daha başarılı olduklarına inanıyorlar. Gelecekte turnuva kortlarında, tek tip bir kort zeminine karar verilmesi de istekler arasında.

Kongre süresince konuştuğum antrenörler, Türk tenisi hakkında, ayrıntılı bilgi sahibi olmak istediler. Akdeniz ve Ege sahillerindeki turistik bölgelerde tenis tesislerinin kaliteli ve gelişmiş olduğunu bir çoğu biliyor. Bu bölgelerin tenisin gelişmesi için çok uygun olduğunu, İspanyollar gibi bizim de bu şansı değerlendirmemiz gerektiğini öneriyorlar.

Bu arada güney sahillerimizde, tenis akademileri kurmanın kârlı bir iş olduğunu söyleyerek, bu konuda bazı iş adamlarıyla temasa geçildiği zaman olumlu sonuç olmayacağını belirten Alman antrenörlerde oldu. Bu konuda bir Türk-Alman ortak girişiminin çok iyi bir iş ve spor yatırımı olduğunu söylemek mümkün.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler