Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alman televizyonundan Türkiye hakkında çirkin iddialar

  Murat TOSUN / BERLİN
  02 Eylül 2013 - 15:11Son Güncelleme : 02 Eylül 2013 - 15:21

  Alman birinci televizyon kanalı ARD'de yayınlanan Monitor haber programı, Türkiye'nin Suriye'de Esad rejimini yok etmek adına radikal İslamcı cihat örgütlerini desteklediğini öne sürdü.

  Haber programının giriş bölümünde, “ABD Şam'a saldıracak olursa Batı, günümüzün en karışık çatışmasının içinde yer alacak. Elbette ki kimyasal silah saldırısından sonra çocukların görüntüleri dayanılmaz. Peki böyle cezalandırma eylemi, yeni ölümleri engeller mi? Yoksa birçok uzmanın uyardığı gibi, daha çok ölüm mü getirir? Koalisyon, cihatçıları iktidara getirmek için mi bombalayacak? Son günlerde isyancıların arasına sızmaya ve daha geniş bölgeleri kontrollerine almaya başladılar. Kendilerine uymayanları ise yaptırımlar bekliyor. Suriye halkı kolera ve verem arasında tercih yapmak zorunda kalıyor. Ve burada NATO ortağımız Türkiye bir rol oynuyor” ifadelerine yer verildi.

  Suriye'nin kuzeyinin cihatçıların kalesi haline geldiği belirtilirken, sınırdan kimlerin geçeceğine Türkiye'nin karar verdiği kaydedildi.

  Cihatçıların, adam kaçırdıkları, yargısız infaz yaptıkları ve intihar komandoları yetiştirdikleri ifade edilen programda, Türkiye'nin radikallerin Suriye'ye geçişine göz yumduğu veya izin verdiği de öne sürüldü.

  Türkiye'nin Suriye sınırında konuçlanan radikallerin, Türkiye'deki hastanelerde tedavi edildiği ve rahatça Türkiye içinde seyahat edebildikleri de vurgulandı. Programda, “Sınırın yaklaşık 300 kilometre uzağında konuşlanan Alman askerleri, Patriot'larla muhtemel Suriye saldırısına karşı NATO ortağımız Türkiye'yi koruyor. Alman askerleri, savaşı kışkırtan bir devleti koruyor. Peki Alman hükümeti Türkiye-Suriye sınırında olup bitenleri bilmiyor mu?” sorusunu yöneltti.

  Programa açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Türkiye ile bu konuda sıkı müzakereler yapıldığını belirtirken, Yeşiller Milletvekili Omid Nouripour, Türkiye'nin radikal İslamcıları destekleyerek ateşle oynadığını söyledi.

  Mainz Üniversitesi'nden Prof. Günter Meyer ise tüm NATO partnerlerinin arka planda neler olduğunu bildiğini, ancak isyancıları desteklemek adına dünyanın dört bir yanından gelen İslamcıları engellemediğini iddia etti.

  Etiketler: almanya , suriye , Türkiye , ARD
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı