Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman siyasetinde deprem

  Hürriyet Haber
  25.05.2010 - 14:18 | Son Güncelleme: 25.05.2010 - 14:18

  Almanya'nın Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch sürpriz bir kararla politikayı bırakacağını açıkladı.

  Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Başkan Yardımcısı ve Hessen eyaleti Başbakanı Roland Koch, ağustos sonunda siyasetten tamamen çekilerek, Başbakanlık ve Hessen Eyalet Meclisi üyeliği görevlerinden ayrılacağını açıkladı.

  Koch, bugün Wiesbaden kentinde düzenlediği basın toplantısında, haziran ayında CDU Hessen eyaleti parti teşkilatının yapacağı parti kurultayında teşkilat başkanlığı için yeniden aday olmayacağını ve 31 Ağustosta başbakanlık ve milletvekilliği görevlerinden ayrılacağını belirtti.

  Koch, CDU'nun kasımda yapacağı parti kurultayında da parti başkan yardımcılığı görevine bir kez daha aday olmayacağını kaydetti.
  Hessen eyaletinde 1999 yılından bu yana başbakanlık görevinde bulunan Koch, "Politika, hayatımın heyecanlı bir parçasıydı, ama tüm hayatım değil" dedi.

  Aldığı kararın Hessen eyaleti ve kendisi için de doğru olduğunu ifade eden Koch, "Artık değişim gerekiyor. Politika böylece hep canlı kalır" dedi.

  Bir avukatlık bürosu açmış olduğunu da hatırlatan Koch, siyasetten çekilmesine rağmen hemen emekli olmaya niyeti olmadığını söyledi.
  Koch, 1999 yılında düzenlenen Hessen Eyalet Meclisi seçimleri öncesinde çifte vatandaşlığa karşı başlattığı kampanyayla gündeme gelmiş ve seçimleri kazanmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı