Dünya Haberleri

  Alman savunma bakanından Afganistan eleştirisi

  A.A.
  26.12.2009 - 16:08 | Son Güncelleme:

  Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, Afganistan'da Batılı tarz bir demokrasinin oluşturulamayacağına inandığını söyledi.

  Guttenberg, yarın yayımlanacak "Bild am Sonntag" gazetesine verdiği demeçte, "Uzun zamandır Afganistan'ın, tarihi ve yapısı itibarıyla bizim ölçülerimize göre bir demokrasiye uygun olmadığına inanıyorum. Kendimize şu soruyu sormalıyız: İsyancılardan hangileri devletler topluluğu için ciddi bir tehdit oluşturuyor, hangileri Afganistan'daki meselelerle ilgileniyor" ifadesini kullandı.

  Afganistan'da sürekli bir barışın sağlanabilmesi için "ılımlı Talibanların" da hükümette yer almasının düşünülebileceğini ifade eden Guttenberg, Afganistan'daki "köklü kültürleri" dışlamadan insan hakları sorununun da ele alınması gerektiğini kaydetti.

  Talibanların hükümette yer alması konusunda daha önce farklı bir görüşü savunduğunu hatırlatan Guttenberg, "Ancak Afganistan'daki gerçekleri dikkate almak zorundayız ve bunun için şimdilik taşlı yollardan geçmemiz gerekecek" dedi.
  Guttenberg, bu ülkede gelecekte kalıcı çözümlerin üretilebilmesi için Peştunlar gibi büyük halk topluluklarının görmemezlikten gelinemeyeceğini belirterek, "Bu halk topluluklarının görüşmelere dahil edilmesi tabii ki şartsız olamaz. Örneğin dünya çapında geçerli olan insan haklarının suistismal edilmesi kabul edilemez" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı