Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alman savcı ve hakimden şok açıklamalar

  25 Eylül 2008 - 10:31Son Güncelleme : 25 Eylül 2008 - 14:24

  Deniz Feneri e.V. davasının Alman hakimi Dr. Jochen Müller ve Frankfurt Başsavcısı Doris Möller-Scheu, Deniz Feneri davasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Posta Gazetesi'nden Kamil Taylan'ın sorularını yanıtlayan Hakim Müller, dava sürecinde kendisini etkileyen 3 şeyin 3 sanığın da suçlarını itiraf etmeleri ve Deniz Feneri'nin muhasebecisi olan sanık Firdevsi Ermiş'in cesur ifadeleri olduğunu söyledi. Asıl suçluların Türkiye'de olduğunu söyleyen hakim Müller, ''Kararda asıl suçlular Türkiye'de dedik. Bununla Türkiye'deki Kanal 7'nin yöneticilerini kastediyoruz. Çünkü Almanya'da halktan bağış olarak toplanan paralar Türkiye'ye gönderiliyor ve orada Kanal 7'nin sorumlularına teslim ediliyordu'' dedi.

  Deniz Feneri'nin çıkar için kullanıldığının altını çizen Müller, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile Zahid Akman'ın Deniz Feneri e.V.'nin kurduğu şirketlerde hissedar olduğunu ifade ederek, ''Daha doğrusu, Deniz Feneri'ni bir yerde kendi çıkarları için kullandılar. Zahid Akman RTÜK Başkanı olduktan sonra bu firmalardan adını sildirmiş'' şeklinde konuştu.

  İşte Müller'in çarpıcı açıklamaları:

  - Mahkeme heyeti olarak şunu tespit ettik. Baş suçlu olarak bizden 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Mehmet Gürhan'ın ardında birileri var. O bunların emirlerini, Almanya'da yerine getiriyordu. Yani bir yerde o kuklaydı. Bu kuklayı Kanal 7'nin Türkiye'deki sorumluları ve onların çevresi oynatıyordu.

  - Deniz Feneri'nin resmi muhasebesiyle, gizli muhasebesi arasındaki farkı araştırdık. Arada en az 11.7 milyon Euro fark belirledik.

  - Türkiye hükümeti diplomatik kanallar üzerinden bu davanın gelişimi ve aşamaları hakkında bilgi istedi.

  ZAHİD AKMAN İÇİN 5 YIL İSTENEBİLİR

  Davanın Başsavcısı Doris Möller-Scheu ise dolandırıcılık ve sahte iflas suçu işlenmiş olduğundan şüphe ettikleri OFWG'nin (Almanya'da kurulmuş konut yapı kooperatifi) eski yöneticileri hakkında soruşturma açtıklarını belirterek, ''Bu kişiler arasında RTÜK Başkanı Dr. Zahid Akman da bulunuyor. Kooperaifteki dolandırıcılık suçunu işlediği mahkemede kanıtlacak olanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilebilir'' diye konuştu.

  İşte Frankfurt Başsavcısı'nın açıklamaları:

  - Kooperatifin kayıtlarında Zahid akman sorumlu yönetici olarak gözüküyor. Haziran 2006'ya kadar bu görevi sürdürmüş. Bundan dolayı RTÜK Başkanı Akman, Deniz Feneri davasında olduğu gibi kooperatif davasında da zanlı. Zahid Akman Almanya'da olsaydı yahut bir gün gelirse tabii ki ifadesini almak için kendisine ricada bulunacağız.

  - Deniz Feneri davasında bir çok kişi için soruşturma yürütülüyor. Biz sadece üçü hakkında dava açtık. Bu 3 kişinin ön tutukluluk süreleri uzamasın istedik. Bu, Deniz Feneri davasında soruşturmanın kapandığı anlamına gelmez.

  - Deniz Feneri davasında suçlananlarla kooperatif davasında suçlananlar hep aynı kişiler. Bir de hem Deniz Feneri için hem de kooperatif için aynı televizyonda Kanal 7'de reklam yapılmış.

  - Şimdiye dek hiçbir Türk makamı Deniz Feneri ya da kooperatif davasıyla ilgili olarak bize başvuruda bulunmadı. Türkiye'de savcılar bu belli kişiler hakkında bir soruşturma açarlarsa, tabii ki bizden bilgi alabilirler. Bu yöntem zaten uluslararası anlaşmalarla belirlenmiştir.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 308 Yorum }
  • armağan çelik 25.9.2008 20:30:32
   burası türkiye durmak yok yola devam.keşke almanyadaki gibi hükümet ve savcılık çalışsa da bizde hakkımızı arasak.
  • GOLDIM DOĞAN NET 25.9.2008 20:10:08
   BEN DEMİŞTİM DAHA NELER ÇIKACAK DİYE İŞTE BUYURUN BAKALIM
  • şükrü sanlı 25.9.2008 18:15:48
   Hala hiçbirşey olmamış gibi o koltukta oturuyor.Eyyy vicdan neredesin?
  • el cordobes 25.9.2008 18:13:30
   hasan tahsin gitmiş yardımlarını kontrol etmiş! partide antika seçmenleride! uzaydanmı serptiler bunları Türkiye'nin üstüne anlamadım?
  • eda timur 25.9.2008 16:56:12
   zahid akman benim arkamda akp var dedi işte o yüzden başbakanla hükümetle bağlantısı var diye düşünülüyor..kimse kimseyi çıkarsız korumaz..bu ülkede hangi iyi işte adları var biri bana söylesin..nerde hortumlama orda aynı şahıslar..Türkiye de olması gereken herşeyi yabancı savcılar yaptı helal olsun
  • mustafa kemal gürçay 25.9.2008 16:51:23
   dindarlığı kılıf yaparak halen daha insanların karşına despot luk yaparak çıkmak ve suçu kesinleşmiş insanları ülke yönetiminde önemli kademelere getirmek söylicek laf yok kardeşim ergenekonmuş puhahahahahha bunlar daha beter be
   
  HaberlerohalhayırAlex SongBarcelonaEmre Güralmario draghiavrupa merkez bankası