Gündem Haberleri

  Alman panzerine bilişim desteği

  Levent Pekcan
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman hükümetinin, ordunun askeri olmayan tüm bilgi işlem altyapısını modernize etmeye yönelik HERKULES projesi, ilk meyvelerini vermeye başladı. 10 yıla yayılacak ve toplam 7.1 Milyar Avro’luk bir bütçeye sahip olan projenin ilk altı ayının ardından, projenin ilk adımı olan ortak firma BWI kurulmuş ve ordunun bilişim altyapısının yönetimini devralmış durumda.

  Firmaların geçen hafta içinde Almanya’da düzenledikleri bir toplantıyla basına sundukları bilgiler, hayata geçiş süreci oldukça uzun ve sancılı olan projenin belirlenen hedefler yönünde istenen hızla ilerlediğini gösteriyor. Daha önceki başarısız denemelerin ardından 2001 yılında tekrar ihaleye çıkan HERKULES projesi, istenen şartları belirlenen bütçe içinde sağlayabileceğini belirten IBM Ğ Siemens ortaklığına verilmiş. Yıllarca süren görüşmeler ve hazırlanan 17 bin sayfalık anlaşma metninden sonra, 2006 yılında son imzalar atılmış ve çalışmalara başlanmış.

  HERKULES projesinin sıradan bir modernizasyon projesinden farklı, yatırım dünyasında kısaca PPP diye anılan Public - Private Partnerhip, yani Türkçesiyle Kamu - Özel Sektör Ortaklığı mantığına dayanması. Bu sistemde kamu kurumuyla özel sektör bir araya gelerek projeyi gerçekleştirecek yeni bir ortak firma oluşturuyorlar. İşi yaptıran taraf olan kamunun projede sadece bir müşteri değil de ortak durumunda olması, hem kamunun projedeki rol ve etkinliğini arttırıyor, hem de proje gerçekleşirken edinilen bilgi birikiminden yararlanmasını sağlıyor. Ortaya çıkan ortak firmaysa, kamu kurumunun bu projesini, yatırımcıların değerlendirebileceği bir araç haline dönüştürüyor.

  ORDU AVANTAJ KAZANIYOR

  Almanya’daki proje kapsamında ilk adım olarak sunulan BWI, Alman Federal Ordusu ile Siemens - IBM konsorsiyumu arasında kurulmuş bir firma. BWI’ın yüzde 49.9 hissesi orduya ait, geriye kalan hisseleriyse Siemens ve IBM, büyük bölümü Siemens’e ait olacak şekilde paylaşıyorlar. BWI içinde IBM ve Siemens’e ait farklı alt şirketler de bulunuyor. BWI, ordunun askeri kullanımı olmayan tüm bilişim altyapısını ele alıp yönetiyor, modernleştiriyor, teknik destek sağlıyor ve personele eğitim veriyor. Yeni sistemlerin var olan şifreleme ve güvenlik altyapısıyla uyumu da BWI sorumluluğunda. Projenin önemli boyutlarından birisi, orduyla BWI arasındaki sürekli personel takası. Ordu personeli belli süreler için BWI bünyesine geçerek, burada eğitim alıyorlar. Eğitimleri tamamlanan personel zamanla tekrar ordu kadrolarına devredilirken, yerlerine yeni ve deneyimsiz personel BWI’ya aktarılıyor.

  Konuyla ilgili görüşme şansı bulduğumuz, Siemens Bilişim Sistem ve Çözümleri firması Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jürgen Frischmuth’a göre birisi para harcamak, diğeriyse para kazanmak üzerine kurulmuş iki yapıyı bir araya getirmek kişi ve kurumların anlayışlarında ciddi değişikliklere gitmelerini gerektiriyor. Frischmuth’a göre bu tür girişimlerin başarıya ulaşabilmesi için ilk şart, hükümetlerin kamu-özel sektör ortaklıklarını bir çeşit sihirli değnek olarak görmemeleri gerekliliği.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı