Alman Meclisi ne diyecek: OXI Mİ, NAI Mİ

Celal ÖZCAN / BERLİN
17.07.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkel, Brüksel’de Yunanistan’a üçüncü yardım paketi için ‘Evet’ dedi. Ama yarın Alman Meclisi’nin onayını almak zorunda. Şimdi herkesin merak ettiği Alman Meclisi’nin ‘Oxi’ (hayır) mi, ‘Nai’ (evet) mi diyeceği... Merkel’in partisi CDU’da “Şimdi oxi (hayır) deme sırası bizde” sesleri yükseliyor.

EURO bölgesi ülkeleri bir dizi reform şartıyla Yunanistan’ı üçüncü defa kurtarmayı kabul etti. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’ın geçici olarak Euro’dan çıkarılmasını görüşmelerde gündeme getirdiğini doğruladı. Schaeuble, hükümet içinde de böyle bir görüşün ağırlıkta olduğunu söyledi. Ancak Euro bölgesi liderleri, Brüksel’de karara bağlanan reformları kabul etmesi durumunda Yunanistan’a Euro’da kalması için bir şans daha tanıdı. Almanya Başbakanı Merkel de, Yunanistan’a 86 milyar Euroluk üçüncü yardım paketini müzakere etmeye “Evet” dedi.
Bu karar yarın Alman Meclisi’nde oylanacak. Ama Merkel’in partisi CDU’da Yunanistan’da referandumda çıkan ‘oxi’ (hayır) oyuna atfen, “Şimdi oxi deme sırası bizde” diyen milletvekilleri var.

ARTIK İNANMIYOR

Bunların başını, CDU’nun ağır toplarından Wolfgang Bosbach ile Erika Steinbach çekiyor. Bosbach, “Ben hayır diyeceğim. Çünkü üçüncü yardım paketiyle ortak para birimi birliğinden çıkıp para transferi birliğine giden yolu hızlandırıyoruz ve vergi mükelleflerinin sorumluluk riskini artırıyoruz” dedi. Steinbach da iki yardım paketine Yunanistan’ın krizden kurtulacağı ümidiyle evet dediğini, ancak bu sefer hayır diyeceğini söyledi ve “Ben Yunanistan’ın karara bağlanan reformları gerçekleştireceğine inanmıyorum” dedi.

ZAMANA OYNUYORLAR

CDU milletvekili Klaus Peter Willsch, “Birinci ve ikinci yardım paketine hayır dedim. Buna da hayır diyeceğim” dedi.
Hükümet ortağı CSU içinde de hayır diyenlerin sayısı az değil. Partinin önde gelen isimlerinden Dagmar Wöhrl, zamana oynamanın artık bitmesi gerektiğini söyledi.
CDU/CSU içinde 50 civarında hayır oyu çıkacağı tahmin ediliyor. Ancak buna rağmen Almanya Meclisi’nin Yunanistan’a yardım paketine ezici bir çoğunlukla evet demesi bekleniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı