Alman Maliyesi: Türkler kendinizi ihbar edin

Hürriyet Haber
20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Almanya'da bir süre önce Merkez Bankası'nın gurbetçi hesaplarının incelenmesine varan gelişmelerin ardından, Alman Maliyesi şimdi de Türk vatandaşlarına uyarı mektubu gönderdi. Mektupta, ‘‘Bildirimde bulunmadığınız hesaplarınız varsa, kendinizi ihbar edin’’ denildi.

ALMAN Maliyesi, Merkez Bankası'na para yatıran Türk vatandaşlarına ‘‘kendinizi ihbar edin’’ çağrısı yaptı. Bunun için Merkez Bankası'nda döviz hesabı bulunan Türk vatandaşlara bir mektup gönderen Alman Maliyesi, cezadan muaf olmak isteyenlere kendilerini ihbar etmelerini önerdi.

Merkez Bankası'nın döviz hesaplarıyla ilgili Almanya'daki partneri Dresdner Bank'ın Frankfurt merkezinde, 27 Haziran 2000 tarihinde el konulan Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat ve Süper Döviz Hesabı belgelerinin maliye tarafından incelenmesi sonuçlanmaya başladı. Merkez Bankası'na para yatıranların kimlikleri tek tek tespit eden savcılık ve maliye, bu kişilere hem Türkçe, hem de Almanca olarak ‘‘Sizin para varlığınızdan olan gelirlerinizin incelenmesi’’ başlığı ile mektup göndermeye başladı. Mektupta, ‘‘Frankfurt Savcılığı'nın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda yapmış olduğu vergi ceza hukuku ile ilgili araştırmaları neticesinde sizin de yabancı ülkede para yatırmış olduğunuz tespit edilmiştir'' denilerek, cezadan muaf olmak isteyenlere kendi kendilerini ihbar etmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Alman Maliyesi, Merkez Bankası'nda hesabı olanları ikiye ayırıp incelemeye aldı. 80 bin markın altında hesabı olanların peşine vergi daireleri, üzerindekilerin peşine ise vergi takibi bölümleri düştü. Kendilerine tanınan süre içinde ihbarda bulunmayanların evlerine ise baskınlar yapılabilecek. Merkez Bankası yetkilileri ise, vergi dairelerinin gönderdikleri mektuptan haberdar olduklarını söyleyerek, vatandaşlara şu tavsiyede bulundular:

‘‘Ankara idare merkezimize mektup yazarak, 'hesabımdan şu şu yıllar arasında tahakkuk ettirdiğiniz faizler ve bu faizlerden kesmiş olduğunuz vergileri bir liste olarak gönderin' talebinde bulunun. Ankara'da size bir liste gönderilecektir. O listenin faydası, 'Türkiye'de faiz geliri elde ettim, ama bu kadar vergi ödedim' diyebilmenizdir. Vatandaşlarımız bunu vergi dairesine beyan edecek ve daha az vergi ödeyebilecektir.’’

Gelen mektup üzerine pekçok Türk vatandaşı paniğe kapılırken, Avukat Halim Kaplan neler yapılabileceği konusunda şu bilgiyi verdi:

‘‘Ortada bir suç duyurusu bulunduğu için kendilerine mektup gönderilenlerin, hukuki açıdan aleyhlerinde bilgi vermeye zorlanamaz. Ancak bu durumda, vergi dairesi tahmini bir borç çıkarır ve gecikme faiziyle birlikte bunu tahsil etmek ister. Bunun haricinde hakkında ceza davası başlatabilir. Hakkında herhangi bir tahkikat başlarsa, kendi kendini ihbar etme teşebbüsü de işe yaramaz. Vergi borcunu ödedikten sonra Merkez Bankası aleyhine 'beni zamanında yeteri kadar bilgilendirmediler gerekçesiyle' zarar ve ziyan telafi davası açabilir. ’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı