İZMİR HABERLERİ

Alman ithalatçılarla Egeli ihracatçılar buluştu

DHA
16.04.2016 - 11:32Son Güncelleme :
DHA

Türkiye'nin ve Ege Bölgesi'nin ihracatta en büyük partneri olan Almanya'ya ihracatımızı arttırmak için çalışan Ege İhracatçı Birlikleri, “Almanya Pazarı Satın Alma Günleri" etkinliğinde Alman ithalatçılarla, Türk ihracatçıları buluşturdu.

Ege İhracatçı Birlikleri ile Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası arasında 19 Ocak 2016 tarihinde düzenlenen “İşbirliği Protokolü" meyvelerini vermeye başladı. Aralarında ünlü Alman marketler zinciri Rewe'nin bulunduğu Alman firmaları ile Egeli ihracatçılar Ege İhracatçı Birlikleri'nde ikili iş görüşmesi yaptı. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa Birliği'nin lokomotifi konumunda olan ve dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan Almanya'nın küresel ekonomik krizden en az hasarla çıkan ülkelerin başında geldiğini anlattı, “Almanya Türkiye ve Ege Bölgesi'nin başlıca ticari partneri. Almanya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2015 yılında da Egeli ihracatçıların en fazla ihracat yaptığı ülke oldu. Üyelerimizce, Almanya'ya geçtiğimiz yıl 1 milyar 128 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Bölgemizin toplam ihracatında Almanya'nın payı yüzde 11 oldu. Almanya, Türkiye genelinde de yıllardır başlıca ihracat pazarımız. Geçen yıl 13 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2015 yılında karşılıklı ticaret hacmimiz 35 milyar doları aştı. 2023 yılında Almanya'ya ihracatımızı 50 milyar dolara, karşılıklı ticaretimizi ise 100 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Geçmiş yıllarda Türkiye'den aracılar vasıtasıyla ithalat yapan Almanya'nın ünlü süpermarket grubu Rewe, Türkiye'den yaptıkları alımları artık doğrudan ihracatçılarımızdan aracısız almak üzere bir yapılanma içerisine girdi. Rewe bu amaçla İstanbul'da ofis kurdu. Ege Bölgesi'ndeki gıda ürünleri ihracatçılarıyla bir araya gelen Rewe İstanbul Ofisi yetkilileri, Türkiye'nin önemli gıda üretim merkezi İzmir'den olumlu izlenimler ile ayrıldılar. Söz konusu temasların kısa sürede ticari anlaşmalarla taçlanması bekleniyor.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Burak Sertbaş, Alman ihracatçılarmla akşam yemeğinde de buluştu.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Alman ithalatçılarla Egeli ihracatçılar buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Nisan 2016 tarihinde saat 11 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alman ithalatçılarla Egeli ihracatçılar buluştu haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  13:31
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:16
Sayfa Başı