Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman İçişleri Bakanı'ndan açıklama

  DHA
  03.04.2016 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Federal Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, sığınmacı krizinin çözümü konusunda AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın bir benzerinin Kuzey Afrika ülkeleriyle de yapılabileceğini söyledi.

  Federal Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, sığınmacı krizinin çözümü konusunda AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın bir benzerinin Kuzey Afrika ülkeleriyle de yapılabileceğini söyledi. Tagesspiegel'in Pazar sayısına konuşan Alman İçişleri Bakanı, AB-Türkiye anlaşmasının Kuzey Afrika ülkeleri için model olabileceğini belirtti.

  Thomas de Maiziere, "Kuzey Afrika ülkelerinden gelen sığınmacıların sayısı artarsa, Türkiye ile varılan çözümün bir benzerini Kuzey Afrika ülkeleriyle de yapmamız gerekir. Örneğin Kuzey Afrika'da İtalya'dan geri gönderilecek sığınmacılar için kamplar kurulabilir. Bunun karşılığında da ilgili ülkeden insani çerçevede sığınmacı alınabilir" diye konuştu.

  Balkan güzergahının kapatılması ve Türkiye ile varılan anlaşmadan sonra Almanya'ya Avusturya sınırından gelen sığınmacı sayısının günlük ortalama 140 dolayına gerilediğini kaydeden bakan de Maiziere, "sığınmacı krizinde dönüm noktasının gerçekleştiğini temkinli ifadelerle söyleyebiliriz" dedi.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı